Kemalistler hep aynı Kemalist, Nuray Mert aynı mert

0

 

Hiç kimse kalkıp da İslamcılar bize şöyle yapıyor, böyle yapıyor diye bağırıp çağırmasın. Elbette gazetecilerin hapislerde olması hepimizi yaralıyor, acıtıyor. Ama bu ülkede manzara çok açık.

Ya bendensin, aynı, tıpatıp, zerre şaşmadan, birebir benim gibi düşünürsün, ya da sana hayat/düşünme/yazma hakkı yok.

Şimdi birileri birilerini benden değilsin veya beni tenkit ediyorsun diye cezalandırıyor. 28 Şubat’ta da başkaları birilerini benim gibi düşünmüyor, benim gibi giyinmiyorsun diye cezalandırmışlardı.

Hiçbir farkın/mız yok aslında.

Sadece kimin kime gücü yeterse, kim ipleri ele geçirirse.

Kemalistlerin büyük bir coşkuyla alkışladıkları 28 Şubatçılar da birilerini işlerinden attırmışlardı, bir çok yazar o dönemde de yazamaz hale gelmişti.

Hiç birbirimizi kınamayalım, öyle büyük laflar da etmeyelim.

Biz kesinlikle değişmeyen, akıllanmayan, hiçbir şeyden ders almayı bilmeyen, ne kadar zulüm görsek o kadar kinlenen, ben de sana bir gün gösteririm diyen, farklılıklardan, eleştiriden korkan, kinle düşmanlıkla beslenen acayip ilkel insanlarız.

Reklam

Mesele hiç de öyle özgürlükler, demokrasi, barış, beraber yaşamak, fikir hürriyeti filan değil. Bunların hepsi birer paravan. Bugün adalet isteyenler iplerin ellerinde olduğu 28 Şubat’ta adaletsizliğin dibine vurmuşlardı. Cumhuriyet yazarları masumdur diyenler, sağcı yazarların hapislerine neredeyse oh olsun diyecekler.

Bir defa daha gördük ki, 90 yıldır Necip Fazıl’ları, Said Nursi’leri, Nazım Hikmet’leri, Nihal Atsız’ları zindanlara atan Kemalist zihniyet bir adım ileri gidememiş.

Biz de sizin hak, hürriyet, adalet filan istemenize bakarak, “Değişti bu insanlar, eski diktatör kafalı Kemalist değil bunlar.” demiştik. İyi ki Nuray Mert’i attınız! “Ya sev, ya terk et” mantığında düşmanlarınızdan hiç de farkınız olmadığını çok güzel bir defa daha gösterdiniz.

Sizler eski, aynı müstebit Kemalist; Nuray Mert hala aynı mert.

Gülelim mi ağlayalım mı? Hürriyetin olmadığı bir hürriyetten, Cumhuriyetin olmadığı bir cumhuriyetten hem de koro halinde yazarlar baskısı sonunda atılmak ceza mı, ödül mü?

Akif Beki Hürriyet’ten atılmış. Nuray Mert Cumhuriyet’ten.

Yok yok. Öyle hiç birinizin hürriyet, Cumhuriyet, adalet gibi bir derdiniz yok. Biliyorduk ama tekrar hatırlattığınız için teşekkürler.

Burada birbirimizden hem de çooook ayrılıyoruz. Biz Beki’ler, Mert’ler, her fikri olan doğru bildiklerini özgürce yazsın istiyoruz. Sadece sağcı değil, solcusu, Kemalisti bütün gazeteciler, fikir adamları, yazarlar için hürriyet istiyoruz.

Reklam

Bu, “Ya tıpatıp bendensin ya da düşman”  tavrınızla iktidarın on yıllık iktidarını daha garanti altına almış oldunuz. Bunun için de ayrıca size teşekkür etmeliler.

Emin olun bu ülkede birilerinin rakı kokan, kıyafetlerimize, ibadetlerimize kadar müdahale eden istibadındansa, mevcudun devamını tercih edecek milyonlar var.

İstibdadın her türlüsüne ‘Hayır’ demek şart.

 

Önceki İçerikAdelina Sfishta haberi: “Sırbistan cumhurbaşkanı Vucic, “Kosova ile sorunları çözmeliyiz”
Sonraki İçerikAdalet Kurultayı
Levent Bilgi
(Özgeçmiş ve özgelecek) İzmir'in yokuşlu sokaklarında doğdu. Kuşadası'nın denizlerinde sonsuzluğun lezzetini tattı. İstanbul'da okudu. Ordu, Zonguldak, İstanbul, Şanlıurfa'da dersler yaptı. Hayatı, edebiyatı, Kur'an ve Risale (okumayı değil) çalışmayı önemsiyor. Bunların monotonlaştırılmalarına,sıradanlaştırılmalarına, dünyevileştirilmelerine karşı çıkıyor. Artık okuyarak değil, okuduklarımız üzerinde çalışarak, kafamızı çatlatırcasına düşünerek, tahkik ederek bir şeyler öğrenebileceğine inanıyor. Cenneti de cehennemi de önce bu dünyada görüyor. Varlığı, insaniyetini, duygularını ve düşünceyi önemsiyor. Artık nutuk, vaaz, ben en iyi bilirim zamanlarının bittiğine inanıyor. Hakikati eşit bir ilişki içinde; beraber, arayarak, bir masa etrafındaki çalışma grupları ile yakalayabileceğine, en azından hissedebileceğine inanıyor. Hayatı, dünyayı, varlığı, insaniyeti vs. anlamaya, anlamlandırmaya çalışıyor. Allah'ı, âlem-i gaybı ve ölümden sonrasını çok özlüyor ve merak ediyor.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here