KESK, Ankara’ya iki koldan yürüyüş başlattı..

0

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), memur ve memur emeklilerine yönelik toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin sürdüğü Ankara’ya iki koldan yürüyüş başlattı. KESK’liler, Edirne ve Batman’dan Ankara’ya yürüyüşe geçti.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, 12 Ağustos’ta Çalışma Bakanı tarafından yapılan zam teklifine karşı kamu emekçilerinin sesi olmak için Edirne ve Batman’dan Ankara’ya üç gün sürecek yürüyüş başlattıklarını söyledi. Hükümetin 5,5 milyon kamu emekçisi için enflasyon rakamlarına göre maaş artışı teklif ettiğini belirten Bozgeyik, şunları ifade etti:

“Bugün Türkiye’de enflasyona baktığımızda, yüzde 40’ların üzerinde bir enflasyonla karşı karşıyayız. Hem 2022’de, hem 2023’te bu krizin artacağını, derinleşeceğini de düşündüğümüzde, iktidarın bizlere öngörmüş olduğu ücret artışına baktığımızda, 2022 yılı için yüzde toplam 11’lik, yine 2023 yılı için de toplam yüzde 12’lik bir ücret artışı ile bu yaşamış olduğumuz yoksulluğu, açlığı giderecek bir taleple karşılaşmadığımızı ifade etmek istiyorum. Bugün Türkiye’de hem dolarizasyonda yaşanan artış, altında yaşanan artış açısından da değerlendirdiğimizde her geçen gün ücretlerimizde daha çok bir reel kayıpla karşı karşıyayız. O açıdan da biz KESK olarak bir an önce bu yaşamış olduğumuz değer kayıplarının da geciktirilmeden derhal karşılanmasını ifade ediyoruz.”

İkinci kol olarak tanımlanan Batman’daki yürüyüş, Turgut Özal Bulvarı’ndaki Eğitim-Sen binası önünden başladı. Burada toplanan KESK üyeleri, “İnsanca Bir Yaşam, Demokratik Grevli Toplu Sözleşme İçin Mücadeleyi Birlikte Büyütüyoruz” yazılı pankart açarak Atatürk Parkı’na kadar yürüdü.

Yürüyüşte, “Güvenceli İş, Güvenli Gelecek”, “Mülakat Değil Liyakat”, “KHK’lar İptal Edilsin” ve “İstanbul Sözleşmesi Uygulansın” yazılı dövizler taşındı. Kamu emekçileri, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “KHK’lar gidecek biz kalacağız”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Zam zulüm işkence işte AKP” sloganları da attı.

Yürüyüş, bir süre atılan sloganlar nedeniyle polis tarafından durduruldu. KESK Eş Genel Başkanı Şükran Yeşil Kablan ile emniyet yetkilileri arasında kısa süreli müzakere yapıldı. Emniyet yetkilileri, yürüyüş için slogansız şekilde izni alındığı ve bu nedenle slogan atılmaması gerektiğini belirtti. Yapılan müzakerenin ardından yürüyüş, alkış ve sloganlar ile yeniden devam etti.

Atatürk Parkı’na bir açıklama yapan Şükran Yeşil Kablan, 4688 sayılı yasanın antidemokratik ve kamu emekçilerinin iradesini yansıtmaktan yoksun olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Gerçek bir toplu pazarlığa dayanmayan, oluşumundan kapsamının belirlenmesine kadar itiraz halinde devreye giren, hakem heyetinin yine hükümet tarafından belirlenmesine kadar emekçilere sadece özgürlüklerinin yok sayılması, hak taleplerinin önüne set çekilmesi olarak çıkan, grev hakkını yasaklayan bu sendika yasasını çöpe atmanı vakti çok gelmiştir.

Geçtiğimiz beş dönemdir, hükümetin yüzde üçlerle, dörtlerle komik bir şekilde ifade ettiği zamların altına imza atan, hatta kimi zaman bu tekliflerin dahi altında teklif sunarak imza atan Memur-Sen’e de buradan sesleniyoruz. Gerçek yetki sizde değildir. Gerçek yetki, bu ülkede yaşayan milyonlarca kamu emekçisi ve emeklisindedir. Bu sürecin gerçek yetkilisi ve iradesi bizleriz. Buradan bu yetkimizi ele alarak, bu iradeye sahip çıkarak bize dayatılan yoksulluk, açlık, sefalete karşı, güvencesiz çalışmaya karşı, kamusal hizmetin ticarileştirilmesine, özelleştirilmesine karşı, kadınların yok sayılan, görmezden gelinen yaşamlarına karşı sesimizi, sözümüzü birlikte daha güçlü mücadeleyi büyüterek örgütleyerek Ankara’ya gidiyoruz.

Bugün iki koldan yürüyüşümüzü başlattık. Batman, Diyarbakır, Mardin, Urfa, Antep, Adana Mersin’den Ankara’ya üç gün sürecek bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Diğer yürüyüş kolumuz da Edirne’den Ankara’ya gelecek. Buradan bir kez daha hepinizi, bütün Batman halkını ve bütün Türkiye’yi, bu haklı mücadelemizde bizlerin yanında olmaya, omuz vermeye, güç vermeye çağırıyoruz.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here