KHK ile ihraç edilen ve inşaatta çalışırken ölen öğretmen Meclis gündeminde..

0

HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, hayatını kaybeden KHKlı öğretmen M. Emin Epçim’i Meclis gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması istemiyle soru önergesi veren Gergerlioğlu, “Hayatını kaybetmesinin sorumluluğu kim ya da kimlerdedir?” diye sordu.

“Bugün okullar açılırken KHK zulmüne maruz kalmış bir öğretmeni de okuluna değil mezarına uğurluyoruz.” diyen Gergerlioğlu, şunları söyledi: “Acımız tarif edilemez. Yüzlerce öğretmen iş cinayetleri ve kanser illeti sebebiyle artık aramızda değil. Eline silah almayan sadece kalem tutmaya öğrenmiş öğretmenlerimiz diğer KHKlılarla bir gecede ‘terörist’ ilan edilip açlığa ölüme mahkum edilmiştir.

Tarafıma iletilen bilgide; okulların açıldığı günde acı haber. Öğretmen M.Emin Epçim, ihraç edildi, yetmedi. Cezaevine girdi, çıktı. 3 çocuk babası, 46 yaşındaydı, inşaatta çalışıyordu. Çekmediği çile kalmamıştı. Dün inşaatta çalışırken kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti. Cenazesi bugün Amasya Akyazı Köyünde öğleden sonra toprağa verilecek.”

Gergerlioğlu, Oktay’a şu soruları yöneltti:

M. Emin Epçim isimli yurttaşın inşaatta çalışırken geçirdiği kalp krizi sonrası vefat ettiği haberi doğru mudur?

Bu haber doğruysa konuyla ilgili bir açıklama yapılacak mıdır?

M. Emin Epçim’in KHK ile ihraç edildikten sonra hiçbir yerde iş bulamayıp inşaatta çalışmak zorunda kaldığı iddiası doğru mudur? Bu iddia doğruysa bir eğitimcinin anlamadığı bir işte çalışmasının ve hayatını kaybetmesinin sorumluluğu kim ya da kimlerdedir?

15 Temmuz sonrasında KHK ile ihraç edilip hayatını kaybeden eğitimci sayısı kaçtır? Bu öğretmenlerden üzüntüden kanser, çaresizlikten intihar ve ehil olmadıkları işte çalışmalarından kaynaklı iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin sayısı kaçtır?

Eğitim Öğretimden başka iş yapamayan öğretmenlerin ve akademisyenlerin görevlerine iadesi ve özel okullarda çalışma izinleri sorunu ne zaman çözülecektir?

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here