Bülent Uçar, KHK ile ihraç olduktan 3 ay sonra kalp krizinden öldü.. OHAL Komisyonu 3 yıl sonra görevini iade etti

0

Malatya’da bir hastanede çalışırken OHAL KHK’ları ile ihraç edilen Bülent Uçar, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. OHAL Komisyonu, Bülent Uçar’ın haksız yere işten atıldığına karar verdi.

HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, konuyu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu. Meclis Başkanlığına soru önergesi veren Orhan, şunları söyledi: “Yaşam hakkının kutsallığı ve korunması üzerine tüm anayasalar, birçok uluslararası sözleşme ve neredeyse tüm dinler ortaklaşmaktadır. Türkiye’de ise yaşam hakkına yönelik saldırılar 2016 yılında başlayan ve etkileri hala devam eden OHAL uygulaması nedeniyle halen devam etmektedir.

29 Ekim 2016 tarihinde 675 sayılı KHK ile görevinden hukukdışı ve yasadışı bir şekilde ihraç edilen Bülent UÇAR yaklaşık 3 yıl sonra 14 Ekim 2019 tarihinde göreve iade edilmiştir. Ancak bu süreçte Bülent UÇAR, haksız, hukuksuz bir şekilde ihraç edilmeyi kabullenemediği için kalbi bu haksızlığa yenik düşmüş ve yaşamını yitirmiştir.

OHAL Komisyonu Uçar’ı öldükten sonra işe iade etmiştir. İhraç olduktan üç ay sonra kalp krizi geçirerek genç yaşta yaşamını yitiren Bülent UÇAR’ın iade kararı ailesini, 135 bin KHK’lıyı ve vicdan sahibi toplum kesimlerini bir kez daha derinden yaralamıştır. Bülent Uçar ihraç edildikten sonra iki çocuğunun ve ailesinin ihtiyaçlarını karşılamak için iş başvuruları yapmış ancak KHK’lı olduğu için hiçbir yerde iş bulamıştır.

Nitelikli ve deneyimli bir anestezi uzmanı olan Uçar, OHAL hukuksuzluğu nedeniyle işsiz kalmış ve uzun süre iş aramasına rağmen iş bulamamıştır. Yaşamını yitirdiği gün İŞKUR’a iş başvurusunda bulunmak için evraklarını teslim ettikten sonra evine gelip göğsünde ve sırtında ağrılar olduğunu söylemiş ancak ilk yardıma rağmen kurtarılamamıştır.

Dönemin Malatya Devlet Hastanesi idarecileri tarafından oluşturulan komisyonca hazırlanan listenin ne kadar gayri hukuki ve ahlaki olduğu göreve iade kararı ile açığa çıkmıştır. Dönemin Başhekimliği ve bu hukuk dışı süreci yürütenler yaşanan can kayıplarından sorumludur. Kamu görevi yürütenlerin yasa gereği belli bir soruşturmadan sonra ihraç kararları vermeleri gerekirken ihraçlar keyfi bir şekilde yapılmıştır. Aileler ile birlikte milyona yakın yurttaş mağdur edilmiştir. İfade edildiği gibi hiçbir soruşturma yapmadan insanları işten atmak için içinde bulundukları fiili durum insanların hayatında tahribata hatta Bülent UÇAR’ın yaşamına mal olmuştur.”

Bu bağlamda HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti:

OHAL KHK’ları kapsamında ihraç edilen toplam kişi sayısı kaçtır? İhraç edilenlerden kaç kişi iade edilmiştir? İade edilenler içerisinde yaşamını yitiren veya intihar eden kişi sayısı kaçtır?

Reklam

Bülent Uçar, kim veya kimlerin onayı veya kararı ile ihraç edilmiştir? Söz konusu kişi veya kişiler halen kamu görevi icra etmekte midir? Bu kişiler hakkında adli veya idari bir soruşturma başlatılmış mıdır?

Bülent Uçar’ın ailesi, sendikası ve tüm tanıdıklarından devlet adına resmi bir özür dilenecek mi?

Bülent Uçar’ın çocuklarının başta eğitim giderleri olmak üzere zorunlu giderlerinin kamu bütçesinden karşılanması amacıyla bir girişim başlatılmış mıdır?

Bülent Uçar’ın ihracı nedeniyle ailesine ödenecek maddi ve manevi tazminat belirlenmiş midir? Belirlenmişse ne kadardır? Söz konusu miktar bu haksız ve hukuksuz ihracı yapan kamu görevlilerine rücu edilecek midir?

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here