KHK’lı Vali Yardımcısından HDP’ye ziyaret.. Ben Konyalıyım ama farklılıkları zenginliğimiz olarak görüyorum.. Hukukun genel ve eşit olarak herkese uygulanmasını istiyoruz

0

6 yıl önce gerçekleşen Kobani olayları hakkında başlatılan soruşturma kapsamında yapılan gözaltı operasyonu sebebiyle HDP’ye destek ziyaretleri devam ediyor.

HDP’den yapılan açıklamaya göre Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işlerinden uzaklaştırılan TSK, Diyanet çalışanları, subay ve vali yardımcısının da bulunduğu bir grup destek ziyaretinde bulundu. Gelen heyetle HDP Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan ile MYK üyesi Veli Saçılık görüştü.

Görüşmede KHK platformu adına konuşan eski Vali Yardımcısı Mehmet Tombul, son olaylardan sonra HDP’li politikacıların tutuklanması nedeniyle HDP’yi desteklemek istediklerini söyledi. “Amacımız ülkemizde hukukun egemen olması, temel hakların, siyasi hakların insan hak ve özgürlüklerinin kullanılabilmesidir.” diyen Tombul, “Ben Konyalıyım, ama Edirne’den Hakkari’ye kadar Türkiye’nin hemen hemen her yerinde çalışma imkanım oldu. Farklılıkları zenginliğimiz olarak görüyorum. Hukukun genel ve eşit olarak herkese uygulanmasını istiyoruz. Mahkemeler karar verinceye kadar hiç kimsenin suçlu ilan edilmemesini, demokrasiye ve halk iradesini saygı gösterilmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Herkesin görüşlerini özgürce ifade etme hakkı bulunduğunun altını çizen Tombul, “Ben bir KHK’lı olarak Orta Anadolulu bir Türk olarak hak hukuk diyen herkesle ortaklaşabileceğimizi düşünüyorum. Bu Türkiye’yi daha da ileriye götürecektir. Biz HDP’ye moral ziyaretinde bulunduk, kendilerine teşekkür ediyoruz. Onlar da her zaman biz KHK’lılara destek oldular.” diye konuştu.

HDP Genel Başkan Yardımcısı Tuncer Bakırhan ise şunları söyledi: “Aslında şu anda bu ziyareti gerçekleştiren bileşen Türkiye’nin vicdanıdır. İmamından subayına, milli savunmada çalışan emekçisinden Vali Yardımcısına, eğitmenine kadar bir bütünen Türkiye’deki rejimin mağdurlarıyız. Belediyelerimize kayyım atanıyor, arkadaşlarımız tutuklanıyor. Ama bu artık kabul edilebilir değil. Bunların hiçbiri sadece HDP’nin sorunu değil. Biz meselelerimize ortak bir şekilde sahip çıkabilirsek Türkiye’ye adaleti, barışı ve ortak yaşamı getirebiliriz.”

Kendisi de KHK’lı olan Veli Saçılık da “AKP hukuksuzluğu yol edinmiş durumda. OHAL ile birlikte ortaya çıkan KHK’lar ve kayyımlar bunlar tek adam rejiminin parçası. Biz bunlara ses verdiğimiz ölçüde onlar geriliyorlar. Şimdi bir imamla, bir eski subayla, vali yardımcısıyla karşı karşıyayız. Ama konuşmak için bir aradayız. Karşı karşıya gelmek için değil. Demokrasi mücadelesinde biz konuşarak aynı yönde mücadele ederek olacaktır. KHK’lılar gelecekte proto-tip, birlikte nasıl konuşulur meseleler ortak nasıl çözülür konusunda iyi bir örnek olacak.” dedi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here