Kılıçdaroğlu: 12 Eylül’de, 12 Mart darbe döneminde bile bunların hiçbirisi olmadı

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin il başkanları toplantısında gündemi değerlendirdi. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra OHAL uygulamasına destek vermediklerini belirten Kılıçdaroğlu, dün çıkarılan kararnameler ile pek çok üniversite hocasının, hayatını bilime adamış insanların işine son verildiğini ifade etti.

“Hiç terörle ilgisi olmayan yakından uzaktan pek çok konu istismar edilerek TBMM’nin görev alanına girilerek Kanun Hükmünde Kararnamelerle düzenlendi.” diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: Jokey Kulübü, ne ilgisi var terörle? Milli Piyango ne işi var terörle ? Onlarda OHAL kararnamesinin içine konmuş vaziyette. Eğer bir hükümet Parlamentoyu aldatıyorsa, bir hükümet halkını aldatıyorsa, terörle mücadele ediyorum diyerek terör dışı konularda OHAL ile düzenliyorsa o demokrasiye ihanet ediyor demektir. Ne ilgisi var bunların, hangi gerekçe ile yapıyorlar? Anlamakta zorluk çekiyoruz. Böyle bir demokrasi anlayışı olamaz.

12 Eylül Darbe dönemini yaşamış bir kişi olarak ifade edeyim, 12 Eylül darbe döneminde bile bunların hiçbirisi olmadı. 12 Mart darbe döneminde bile bunların hiçbirisi olmadı. Demokrasiyi savunanlar açısından yazık günahtır. Demokrasiyi savunanlar bedel ödedi bu ülkede alıyorsunuz yetkiyi ve yetkiyi istismar ediyorsunuz.

Nerdeyse terör olaylarının olmadığı hiç bir il kalmadı. Her ilimizden, ilçemizden terör şehitlerimiz var. İzmir’de yaşadık en son. İzmir dün bir yürek halinde Elazığlı şehidini Elazığ’a uğurladı. Elazığ’lılar sevdikleri insanlara Gakkoş derler, o şehidimiz sadece Elazığlıların Gakkoşu değil, artık Türkiye’nin Gakkoşudur. Trafik polisi 3 çocuk babası sonsuzluğa uğurlandı. Kahraman diye tanımladık onu, gerçekten de bir kahramandı. Olaya tam zamanında müdahale etti, canı pahasına çok daha büyük bir terör eylemini engelledi. O Türkiye’nin kahramanıdır. Terör kimden, nereden gelirse gelsin, hangi amacı taşırsa taşısın hep birlikte teröre karşı çıkmak zorundayız. İnsanlık suçu olarak görüyoruz. Teröre karşı çıkma hepimizin vatan borcudur. Biz bunu söylüyoruz, hükümette söylüyor bun haksızlık etmiyoruz. Diğer partilerde söylüyorlar. Hep beraber teröre karşıyız diyorlar.

İstihbarat ondadır, emniyet güçleri onların emrindedir, Silahlı kuvvetler onların emrindedir. İstihbarat onlara gelir. Her terör eyleminden sonra biz hep şunu söyledik, terörle mücadelede sıkıştığınız bir alan var mı? Düşünüpte çıkaramadığınız yasa var mı? Gelin her türlü desteği veririz. Yeter ki terörü bitirin. Terörle mücadele akılla, birikimle, sağlıklı tahlillerle yapılır. Terörle mücadele aldım elime silahı terörle mücadele edeceğim, bu olmuyor yapamıyorsunuz. Geçmişteki hatalardan ders alarak terörle mücadele yapılır. Bugün geldiğimiz noktada ,Türkiye Teröre teslim edilmiştir. Terör örgütlerine teslim edilmiştir. Ben bunu söylediğim zaman kızıyorlar ne demek Türkiye terör örgütlerine teslim edildi diye. Evet bir daha atını kalın çizgilerle çizerek söylüyorum. 15 yıllık hükümet Türkiye’yi terör örgütlerine teslim etmiştir.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here