Kılıçdaroğlu ciddiye alıp soruyu cevapladı: “CHP kapatılamaz diyemem”

0

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu iktidar partisine eleştirilerini artırdığı şu günlerde, RS-FM’de program yapan Enver Aysever’in güncel konularla ilgili sorularına cevap verdi.

Aysever’in “CHP’nin kapatılacağını düşünüyormusunuz sorusuna da “Öyle şey olur mu?” demedi ve şu cevabı verdi CHP lideri:

“Baskıcı rejimler belli yöntemlere başvururlar. AKP, 15 Temmuz’dan sonra ‘egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ dedi, demokrasi dedi. Bugün gelinen noktada tam tersini yapıyor Adalet ve Kalkınma Partisi. Söylediğim şeyleri Taksim’de söyleyince, Yenikapı’da söyleyince alkışladılar. Grup Toplantısında söylediğimdeyse eleştirdiler. Yeniden CHP’ye saldırma dönemi başladı. Baskıcı dönemlerde Ecevit, Baykal sorgulanmıştır, tutuklanmıştır, gözaltına alınmıştır. Biz de bugün benzer şeylere maruz kalabiliriz. Bu tablo ortadayken ‘Hayır, kimse bana dokunamaz’ demeyi doğru bulmuyorum.”

Programda ‘darbeden hükümetin haberi var mıydı?’ ve ‘yeni bir darbe riski var mı?’ sorularına da Kılıçdaroğlu ilginç cevaplar verdi.

‘Hükümetin haberi var mıydı?’ sorusuna: Parti sözcümüz şunu sordu: Girişimden önceden haberiniz var mıydı? Buna henüz cevap alınmış değil. Bu konuda sonrasında pek çok yayın yapıldı, kitap çıktı. Askeri yetkilinin bunu bildirdiği gibi bilgiler de ortaya çıktı. ‘Bunlar yüzde 100 doğrudur’ diyemeyiz ama kuşku uyandıran bilgiler var. Hükümetin darbe girişiminden haberi olduğu kesin. Bir subay MİT’e gidip haber verdiyse herhalde haberi vardır. Buradaki gerçekleri zamanla öğreneceğiz. Bugünden başkanlık sistemini getirmek için düzenlemeydi demek için elde belge-bilgi olması gerekir.’

‘Darbe riski var mı?’ sorusuna: “Ben bir darbe riski olacağını sanmıyorum. Darbe hangi gerekçeyle olacak? Bence öyle bir risk yok. Ama birileri kendi baskıcı yöntemlerini sürdürmek için ‘darbe riski’ni dillendiriyorlar.”

Kaynak: Cumhuriyet

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here