Kılıçdaroğlu: Çoklu baro maskesi altında yapılan hareket Türkiye’ye ihanettir, bölücülük projesidir

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. “En büyük dileğimiz huzurlu bir Türkiye.” dedi.

“Elbetteki farklılıklarımız olacak ama farklılıkları ayrışma gerekçesi olarak değil zenginlik olarak kabul ettiğimizde emin olun bu güzel ülkede hepimiz huzur içinde yaşayabiliriz.” ifadesini kullanan Kılıçdaroğlu, ”Buna engel olanın da siyaset kurumu olduğunu bütün vatandaşlarımızın bilmesi lazım.” değerlendirmesini yaptı.

CHP olarak görüşü ne olura olsun, kimliği, inancı ne olursa olsun, Türkiye coğrafyasının neresinde yaşarsa yaşasın, bütün vatandaşları kucakladıklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Hiçbir ayrım yapmıyoruz. Sadece ben mi? Hayır. Bütün belediye başkanlarımız da aynı görüş ve felsefeyle hareket ediyorlar. Yardım götürürken hangi partiden diye sormuyorlar, hangi kimliktensin, nereden buraya geldin, hangi inanca sahipsin diye sormuyorlar. Kimin ihtiyacı varsa yardım yapıyorlar. Dolayısıyla bizi dinleyen vatandaşlarıma huzur dolu günler diliyorum.”

Kemal Kılıçdaroğlu, her toplumun tarihinde acılar olduğunun, Türkiye’nin yakın tarihinde de acılar bulunduğunun altını çizerek Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Sivas katliamı, Başbağlar katliamı, bizim yakın tarihimizin acılarıdır. Sivas’a da Başbağlar’a da her yıl milletvekillerimiz düzenli olarak gider, anma törenlerine katılır, bir daha benzer acıların bu topraklarda yaşanmaması için dilekte bulunurlar.

Sivas’ta da Başbağlar’da da katledilen insanlar bizim insanlarımızdı. O insanları saygıyla, sevgiyle anmak, yakınlarına başsağlığı dilemek, hatta ‘milletimizin başı sağolsun’ demek bizim görevimizdir. Çünkü biz ayrışmayı değil beraber yaşamayı, birlikte yaşamayı ve en önemlisi huzur içinde yaşamayı temel felsefe edindik.”

Gelibolu’da yarımadasında başlayan yangınların kontrol altına alındığının kendisine aktarıldığını belirten Kılıçdaroğlu, “Can kaybımız yok ama yanan ağaçların da canlı olduğunu unutmamamız gerekiyor. Hareket kabiliyeti olmayan, gelen ateşe teslim olan ormanlarımız… Ormanlarımızın korunması, çocuklarımıza güzel bir Türkiye bırakılması açısından da son derece önemli.” diye konuştu.

“Bir kişiyi yakaladığınız zaman onun hakkının savunulması lazım.” diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Avukatlar bir araya gelirler, baroda kamu tüzel kişiliğine sahiptir yani bölünmez. Yani bütün meslek mensuplarının hakkını hukukunu korur. Şimdi baroları parçalıyorlar. Söyledim, bir daha söylüyorum, baroları parçalamak, çoklu baro maskesi altında yapılan hareket Türkiye’ye ihanettir ve bir bölücülük projesidir. Paralel devlet olmaz, paralel baro da olmaz.

Neden çoklu baro? Sen merkezi hükümet olarak baroları denetleme hakkına da sahipsin. Yolsuzluk varsa binersin boynuna. ‘Hayır ben baroları böleceğim’ diyor. Yargıyı böldüler, medyayı böldüler, iş dünyasını böldüler, şimdi yargının en önemli ayaklarından birisi savunmayı da bölecekler.

Baro başkanları gelip görüş beyan etmek istiyorlar. İzin vermiyorlar, gelemezsin diyorlar. Bir gün önce avcılıkla ilgili bir düzenleme yapılıyor. Avcılıkla ilgili derneğin başkanını davet ediyorlar. Adalet Komisyonu adaletsizlik komisyonuna dönüşmüş durumda. Teklif sarayda hazırlandı. Adalet Bakanlığı’nın görüşü alındı mı? Hayır alınmadı. Baroların görüşü alınmadı. Adalet Bakanı’nın kendisinden görüş alındı mı? Onu da teğet geçtiler.

Adalet Bakanı’na sesleniyorum. Bu kadar tarihi bir günde bu kanun TBMM’den geçiyor ve sen de sesini çıkarmıyorsan, sen gerçek Adalet Bakanı değilsin.

100 yıl önce de böyle bir düzenleme yapılmış. İstanbul emperyal güçler tarafından işgal edildiğinde işgal güçlerinin ilk yaptığı iş baroları bölmek olmuş. Etnik ve dini esaslara göre. 100 yıl sonra TBMM’de emperyal güçlerin yapamadıklarını şimdi Erdoğan ve arkadaşları gerçekleştiriyor.

Barolar bölününce etnik kimlik üzerinden, havuz medyası üzerinden barolar, hepsi olacak. Pelikanın da baroları olacak. Bunlar emperyal güçlerin aldıkları talimatların gereğini yapıyorlar. Yani Erdoğan büyük Orta Doğu projesinin eş başkanlığını yapmaya devam ediyor.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here