Kılıçdaroğlu: Hemen asker ve polisimizi Afganistan’dan geri çekin

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara seslenerek “Hemen asker ve polisimizi Afganistan’dan geri çekin.” dedi.

Sosyal medya hesabından Türkiye’nin Afganistan politikalarıyla ilgili açıklama yapan Kılıçdaroğlu, şunları ifade etti: “Başkalarının arkasına bakmadan kaçtığı yere, askerimizi kurban etmeyeceğiz. O gayriresmi masalarda verilen şahsi sözlerin kıymetiharbiyesi yoktur. İktidara sesleniyorum, hemen asker ve polisimizi Afganistan’dan geri çekin. Mehmetçik sadece milletimizin çıkarlarına hizmet eder!

Ayrıca halkımıza sesleniyorum; yeni döneme giriyoruz. Göç riskini gören Batı, Erdoğan ile masaya oturmaya çalışacaktır. Hatta Erdoğan’ın seçim kazanması için bolca dua edecektir. Buna izin vermeyeceğiz. Pazarlık öncesi halktan onay alınması şarttır. Gelsin sandığa, alsın onayını.”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, afet bölgesi Bozkurt ilçesinde incelemelerde bulundu. İlçede karşılaştığı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Bozkurt Belediye Başkanı AKP’li Muammer Yanık’tan da bilgi aldı. Bozkurt’ta basın mensuplarına açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Bu bölge için 2019 yılında sel, taşkın raporu hazırlanmış. Bilindiği halde önlemin alınmaması devletin iyi yönetilmediği anlamına gelir.” dedi. Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile de görüştük kendisi bazı bilgiler verdi. İhbar olarak gelen kayıplar da var. Son rakam konusunda, ‘veriler elimize geldikçe kamuoyunu bilgilendiriyoruz’ dediler. Belediye Başkanı ile de görüştük. Elimizden gelen her türlü yardımı yaptığımızı, bir talepleri olduğu takdirde süratle karşılayacağımızı, belediye başkanlarımızın burada olduğunu söyledik. Özellikle İBB Başkanı İmamoğlu, son girdiğimiz sokağı tamamen teslim alıp, kullanır hale getirileceğini ifade etti. Felaketten sonra önlem almak hepimizin görevi.  Önemli olan felaketin geleceğini bilerek önlem almaktır.  2019 yılında bu bölge için taşkın, sel raporu hazırlanmış. Bilindiği halde ciddi bir önlemin alınmaması devletin iyi yönetilmediği anlamına gelir.

Dere kenarlarında yapılaşmaya izin vermemek lazım. Sekiz katlı bina çökmüş, yanındaki yurt binası çökmüş. Bu selin geldiği, yağmurun yağdığı belli. Karadeniz yüz yıllardır bu gerçeği yaşıyor. Nasıl dere kenarlarına yapılaşma izni verilir? Belediye Başkanlarının ders çıkarması lazım. Bozkurtlulara geçmiş olsun, Allahtan rahmet diliyoruz, yaralarımızı müşterek sarıyoruz. Yaraları sarmak için A partisi B partisi diye bakmıyoruz. Bu ülkede kim olursa olsun birlikte yaşıyorsak o sorunları çözmek hepimizin ortak görevidir. Belediye başkanı da bunu doğru kabul etti. İnşallah Türkiye gerekli önlemleri zamanında alır, felaketi bilerek önceden alır ve can kayıpları yaşamayız. Bu konuda herkesi duyarlılığa davet ediyorum.”

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, afet bölgesi Bozkurt ilçesinde incelemelerde bulundu. Kılıçdaroğlu, bölgede afetzedelerle konuştu, ilçede karşılaştığı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Bozkurt Belediye Başkanı AKP’li Muammer Yanık’tan da bilgi aldı.

“BENİM ÇOCUKLUĞUMDA BURALAR BAHÇEYDİ”

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı da Kılıçdaroğlu’na bölgeye dair bilgi aktardı. Baltacı, selin geldiği dere yatağına inşa edildiği için yıkılan binaları işaret ederek, “Bunların hepsinin temelini sel parça parça alıp götürdü” dedi. Sele kapılan ve köprüyü tıkayarak biriken tomrukların da baraj oluşturduğunu söyleyen Baltacı, “Baraj oluşturduğu için su geri geliyor, arkadan bütün şehre yayılıyor. Burası hem taşkın koruma sahası hem de taşkın ovası. Benim çocukluğumda buralar bahçeydi. Bura imara kazanıla kazanıla bu hale geldi. Yeni yapılaşmanın olduğu yerlerde binaların mesafeleri birbirine yakın” diye konuştu.

Baltacı selden çöken bir binada ise iki çocuğun enkaz altında kalmış olabileceğini söyledi. Baltacı, “Selin ilk görüntülerinde arabalarını çekmeye çalışan insanlar var. Uyarılar yapılıyor, ‘Arabanızı çekin’ diye. Geriye doğru taşıp şehri hapsedeceğini hiç kimse akıl edemiyor. İş yeri sahibi olanların birçoğu kaçamıyor” dedi.

Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi personelinden de bölgedeki çalışmalar hakkında da bilgi aldı. Evlerinin temelinin sağlam yapılmadığı nedeniyle selden çöktüğünü belirten bir vatandaş Kılıçdaroğlu’na dert yanarak 19 yakınını kaybettiğini söyledi. Gözyaşlarını tutamayan vatandaş, “Solucan gibi demir kullanmışlar, böyle olur mu. Kulübede bile kullanılmaz o demir. Cenazelerimizi bulsak sevineceğiz. Ne ölüsü ne dirisi torunlarımın kızlarımın yok” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Bozkurt Belediye Başkanı Muammer Yanık’tan da bilgi aldı. Kılıçdaroğlu ve Yanık arasında şu diyaloglar yaşandı:

MUAMMER YANIK: Burada 400 metreküp bir debiyle geldi. Bir baraj patlaması iddiası var. Halı sahası büyüklüğünde bir suyun ağzını boruya vermek için tuttuğu 3 metre 4 metre bir duvar var. O da göçmemiş bunun çok daha üstünden geliyor bu. 45 kilometrelik mesafeden bütün derelerin birleşmesiyle gelen bir debi. Şehrin ortasındaki köprüyü en son terk eden insan benim. Köprünün üstünden, boynumun üstünden geldi. Müthiş bir sel felaketiydi. Baraj patlaması diye kamuoyuna yerleşmiş. Bir halı sahası büyüklüğünde su tutma yeri sadece o. HES’in de duvarı duruyor.

KEMAL KILIÇDAROĞLU: Bizim üstümüze düşen bir görev varsa, ben arkadaşlarım hep beraber emrinize amadeyiz.  Gün dayanışma günüdür. Bu çerçevede hareket diyoruz. Tabi teknik raporların çıkması lazım.  Olayın aydınlatılması lazım. Var mı yok mu? Bunu benim söylemem zaten mümkün değil. Ben sadece burada hayatını kaybeden insanlara baş sağlığı dilemek size de geçmiş olsun demek için buradayım. Siz bu beldeyi temsil ediyorsunuz. Burada A partisi B partisi olması hiç önemli değil. Önemli olan insandır. Sizin büyük çaba harcadığınızı biliyorum. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız da şu anda burada. Eğer onun da yapabileceği bir şey varsa, o da elinden gelen bütün çabaları gösteriyor. Diğer belediye başkanları da burada. AK Parti’den de belediye başkanları burada. Muğla’daki yangınlarda da bu böyleydi. Biz hiçbir zaman ayrım yapmadık. Böyle bir kültürümüz yok.

MUAMMER YANIK: Bizi güçlü kılan da kültür zaten. Dayanışma kültürü. Makinaların hareket edecek O kadar kalabalık bir çalışma şeyi var ki. Bin kişi bir can kaybı var gibi böyle spekülasyonlar oluyor. Bizim ilçemizin büyük bir bölümü gurbette. İnsanlar orada endişeleniyorlar.

KEMAL KILIÇDAROĞLU: Raporlar çıkmadan böyle bir şey telaffuz etmek pek doğru değil. Raporlar çıkar vefat edenler ailelerine teslim edilir belli olur. Bu tür spekülasyonlar bu tür afetlerde hemen hemen her yerde olur. Canı yanan insan vardır. Sizden bir isteğim lütfen bu dere yataklarına; sizin döneminizde değil daha önceki dönemlerde izin verilmiş, bunlara izin vermezseniz, sizin dikkatli olacağınıza inanıyorum.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here