Kılıçdaroğlu: İnsanlık dışı, insanlığımızı kaybediyoruz.. Başbakanın, Cumhurbaşkanın çıkıp ‘Bu yapılan insanlık dışıdır’ demesi lazım

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tutuklu HDP Eş genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un vefat eden annesi Hatun Tuğluk’un Ankara İncek’teki cenaze töreninde yapılan saldırıya tepki gösterdi.

Balıkesir’de düzenlenen ‘Tarım Çalıştayı’na katılan Kılıçdaroğlu, “İnsanlık dışı. İnsanlığımızı kaybediyoruz.” dedi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Bu yapılan insanlık dışıdır. En büyük tepkiyi Diyanet İşleri Başkanlığı’nın vermesi lazım. Başbakanın, Cumhurbaşkanın çıkıp ‘Bu yapılan insanlık dışıdır’ demesi lazım. Defnedilen bir kişinin defnedildiği yerden tepkiler üzerine alınıp başka bir yere götürülmesi olayının bir başka örneğine tarihte ne tanık olduk ne duyduk.

Bunun sorumlusu hükümet. Toplumu bu noktaya kim taşıyor, ülkeyi yönetenler laf ettiler mi. yanlıştır dediler mi, kutulaştırma açısından yapmayın etmeyin dediler mi? Valilik hükümetin talimatı üzerine açıklama yapan bir makam. Valiliğe şöyle bir açıklama yapın demişler: Olayın kamuoyunun belleğinde biraz sıradan rutin biçimde yer alması için yaptırmışlar.

Bakın Çanakkale’de bize karşı silah çeken, askerlerimizi şehit edenlerin mezarları orada. Ve biz o mezarlara saygı gösteriyoruz. Atatürk o mezarlar için ölenlerin annelerine diyor ki onlar bizim bağrımızda, bizim çocuklarımız. Devlet dediğimiz işte budur. Devleti kinle, öfkeyle gerginlikle düşmanca yönetiyorlar. Düşmanlık yaratarak yönetiyorlar.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here