Kılıçdaroğlu: Komando marşı söyleyen TÜGVA’cıları Suriye’ye gönder; başkomutanı da Bilal Erdoğan olsun

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. “Tezkereler gelirdi 6 ay, 1 yıldı. Şimdi 2 yıl. Niçin? Senin her dediğine ‘evet’ deseydik niye ayrı bir parti kuruyoruz?” diyen Kılıçdaroğlu, “Neden garibanın evladı, çocuğu orada şehit olsun? Komando marşı söyleyen TÜGVA’cılar var. Gönder kardeşim onları Suriye’ye, başkomutanı da Bilal Erdoğan olsun.” ifadelerini kullandı.

Asistan Doktor Rümeysa Berin Şen’in 36 saatlik nöbetin ardından evine dönerken trafik kazasında hayatını kaybettiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Bir sağlık çalışanının 36 saat çalışması demek, kadro eksikliği var demektir. Dışarıda atama bekleyenler var demektir. Neden varolan kadroları boş tutuyorsunuz?

Atama yapın. 740 bin sağlık çalışanı atama bekliyor. Personel eksikliği nedeniyle insanlar olağanüstü gayret sarf ediyorlar. İnsanı robot olarak gören bir anlayış olabilir mi? Sağlık çalışanlarına sesleniyorum; sakın moralinizi bozmayın. Yurtdışına gideceğim diye bir telaşa kapılmayın. Size her türlü olanağı sağlayacağız. Söz veriyorum bütün sağlık çalışanlarını başımızın üstünde taşıyacağız.

Terörle Mücadele Sırasında Yaralanıp Gazi Sayılmayanlar Derneği var. Yaralanıyorsunuz ama gazi sayılmıyorsunuz. Yedi aydır MHP’nin verdiği kanun teklifi bekliyor. Neden bekliyor? Saray’dan irade alınmadığı için bekliyor. Saray hâlâ bizim yanımızda diye düşünüyorsunuz, Saray sizin yanınızda değil, beşli çetenin yanında.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütüne bağlı Mali Eylem Görev Gücü (FATF), Türkiye’yi ‘gri listeye’ aldı. Terörü finanse eden kaynaklara göz yumuyorsunuz açıklaması yaptılar. Türkiye Cumhuriyeti’nin itibarını ayaklar altına almaya bu hükümetin ne hakkı var?

Bir devlet bir kişinin iki dudağına teslim edilemez. Teslim ederseniz bu tür garip olaylarla karşılaşırsınız. Bizim askerlerimiz şehit olsun, bunu istiyor beyefendi. Neden garibanın evladı çocuğu orada şehit olsun? Komando marşı söyleyen TÜGVA’cılar var. Gönder kardeşim onları Suriye’ye, başkomutanı da Bilal Erdoğan olsun. Büyükelçiler krizi göstermiştir ki Türkiye yönetilmiyor. Meydanda alkışı görünce aklına gelen her şeyi söylüyor. Özellikle ruh sağlığı sorunu olan birisine bir devlet teslim edilemez.”

Türkiye’nin çok ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu, bu durumun herkes tarafından bilindiğini, toplumda “Türkiye nereye gidiyor?” diye bir endişenin yaşandığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, CHP olduğu sürece hiç kimsenin endişeye kapılmaması gerektiğini ifade etti.

Kılıçdaroğlu, “Bu ülkenin demokrasisini ve gelirlerini büyütmek, hanelere huzur getirmek gibi temel ve tarihi bir görevimiz var. Biz bu görevin başındayız ve sürdüreceğiz. Hiç kimse endişe etmesin. Türkiye’nin iyi yönetilemediğini, sorunların olduğunu ve katlanarak büyüyeceğini, önümüzdeki kışın çok ağır geçeceğini de biliyoruz. Bunların tümünü farkındayız.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, sorunların nasıl çözüleceğini bildiklerini; ülkenin bütün sorunlarını kararlı şekilde, hiç kimseyi ötekileştirmeden ve demokrasi içerisinde çözeceklerini kaydetti.

Sağlık çalışanlarının, salgın döneminde hiç uyumadan, 36 saate varan bir tempo içerisinde çalıştıklarına işaret eden Kılıçdaroğlu, “Gözünü kırpmadan 36 saat çalışmak, ‘bir hastayı daha kurtarabilirim’ diye emek harcamak, alın teri dökmek ne demektir?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu, “36 saat çalışmanın sonunda evine gitmek için direksiyonun başına çıkıyorsunuz ve trafik kazasında hayatınızı kaybediyorsunuz. Bir sağlık çalışanın 36 saat çalışması demek, ‘kadro eksikliği var’ demektir. ‘Dışarda atama bekleyenler var’ demektir. Neden atama bekleyenleri atamıyorsunuz? Neden bu insanlara istihdam olanağı yaratmıyorsunuz? ‘Yeni kadro açın’ demiyoruz, var olan kadroları neden boş tutuyorsunuz? Kimler boş tutuyor?” diye konuştu.

Askeri hastanelerin kapatılmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Bu hastaneler neden kapatıldı?” sorusunu yöneltti. Dünyada hastanesi olmayan tek ordunun Türk ordusu olduğunu iddia eden Kılıçdaroğlu, “İktidarımızda ilk bir hafta içerisinde askeri hastanelerin tamamı açılacak. Şanlı ordumuzun hastaneleri de çalışan askeri doktoru da sağlık personeli de olacak.” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Çiftçi kardeşlerim merak etmesinler. O bölgeyi (Doğu Anadolu Bölgesi) tarım ve hayvancılık açısından stratejik bölge ilan edeceğiz. Bir süre sonra sadece Türkiye değil Kafkaslar da Orta Doğu da görecek Türkiye’nin besicilikte ne kadar ileriye gittiğini, çiftçilerimizin nasıl kazandığını.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, tezkerenin neden 2 sene süre ile istendiğini sorarak, “Niçin 2 yıl, bilen var mı? Bu işle ilgilenenler de bilmiyorlar. Gazeteciler de bilmiyor, akademik dünya da bilmiyor. Neden 2 yıl? ‘Ben iki yıl getiriyorum sen de oy vermek zorundasın’ niye kardeşim? Herkesi papağan gibi görme alışkanlığı var. Onu başkaları yapabilir. Ama biz CHP’yiz. Biz bu ülkenin menfaatini ve çıkarlarını düşünüyoruz.” dedi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here