Kılıçdaroğlu: Onun bütün düşüncesi yolsuzluklardan arınmış demokratik bir Türkiye’ydi

0

Gazeteci yazar Uğur Mumcu, ölümünün 27’nci yılında bombalı suikaste uğradığı ve adının verildiği sokaktaki evinin önünde anıldı.

Anma törenine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanvekili Levent Gök, CHP’li bazı milletvekilleri ve çok sayıda kişi katıldı. Kılıçdaroğlu, tören öncesinde Mumcu’nun evinde eşi Güldal, kızı Özge ve oğlu Özgür Mumcu ile görüştü. Görüşmenin ardından Mumcu ailesi ve Kemal Kılıçdaroğlu, Faili Meçhuller Anıtı’na ve Mumcu’nun hayatını kaybettiği alana karanfiller bıraktı, mum yaktı.

Alandakilerle Mumcu’nun hayatını kaybettiği yerde saygı duruşunda bulunuldu, şarkılar seslendirildi. Faili Meçhuller Anıtı’nın olduğu alanda Mumcu’nun köşe yazılarının bulunduğu gazeteler, daktilo ve bilgisayarın yer aldığı özel bölüm dikkati çekti.

Kemal Kılıçdaroğlu, anma etkinliğinin gerçekleştirildiği sokaktan ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, Uğur Mumcu’nun insan olmanın ötesinde unutulmaz bir kişilik olduğunu söyledi. Mumcu’nun bilim insanı, gazeteci, aydın, emekçi ve Kuvayımilliyeci olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hainler onu yok etmeye çalıştılar ama o, düşünceleriyle yaşıyor. Onu her yıl saygı, sevgiyle anıyoruz. Anmaya da devam edeceğiz. Buraya insanlar da zaten aynı düşüncelerle geliyor. Onun bütün düşüncesi yolsuzluklardan arınmış demokratik bir Türkiye’ydi. Aynı amacı aynı çerçevede sürdürüyoruz, mücadelesini yapıyoruz, kavgasını veriyoruz. Hiç kimse Uğur Mumcu’nun açtığı yoldan yürüyüşümüzü engelleyemez. Bu kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz ve edeceğiz. Bütün hedefimiz şu, Mustafa Kemal ve arkadaşlarının kurduğu Cumhuriyet’i demokrasiyle taçlandırmak.”

Adının verildiği parkta anıldı

Bombalı suikast sonucu hayatını kaybeden gazeteci-yazar Uğur Mumcu, ölümünün 27’nci yılında Sarıyer’de adının verildiği parkta anıldı. Sarıyer Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Uğur Mumcu Parkı’nda düzenlenen törene, CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ile vatandaşlar katıldı.

Mumcu’nun sözlerinin vatandaşlar tarafından seslendirildiği törenin sonunda, yazarın fotoğrafının önüne karanfiller bırakıldı. Gökan Zeybek, Mumcu’yu yaşatmak için onun ilkelerini sonsuza kadar korumaya gayret edeceklerini söyledi.

Reklam

Şükrü Genç de Uğur Mumcu ve onun gibi diğer toplum önderlerinin bir ışık yakabilmek için ölümü bile göze aldıklarını belirterek, “Bu ülke insanı için hiçbir ayrım yapmadan herkes için daha iyi bir dünya için mücadele ettiler. Bizler de bugün onlar için bir araya gelmeliyiz. ‘Unutma’ diyor ya hani Uğur Mumcu. Bunu halka anlatmak lazım.” ifadelerini kullandı.

Gazeteci yazar Uğur Mumcu, ölümünün 27. yılında memleketi Kırşehir’de düzenlenen programla anıldı. Yenice Mahallesi’ndeki Uğur Mumcu Basın Anıtı önündeki etkinlikte, Mumcu’nun hayatı, kitapları, makaleleri hakkında bilgi verildi.

Programda konuşan CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, Uğur Mumcu’nun basın dünyası için izleri silinmeyecek önemli bir değer olduğunu ifade etti. Mumcu’nun aracına bomba konularak saldırıya uğramasının halen aydınlığa kavuşturulamadığını savunan İlhan, şunları kaydetti:

“Bundan 27 yıl önce, ben İstanbul’da öğrenciyken, beraber aynı evde kaldığım arkadaşlarımla televizyon izlerken alt yazılar yayınlandı. Uğur Mumcu’nun katledildiği yazıyordu. Gerçekten de kahrolduk, çok üzüldük. Uğur Mumcu, demokrasi yanlısıydı, gerçek bir vatanseverdi. Laiklikten yanaydı. Milletini, bayrağını seven bir insandı. Uğur Mumcu’nun katledilmesinin ardından 27 yıl geçti. Halen failleri bulunmamıştır. Bu, Türkiye’nin bir ayıbıdır. Mumcu nezdinde Fahriye Üçok, Ahmet Taner Kışlalı, Çetin Emeç gibi önemli isimlerin de şehit edildiğini hatırlatıyor, hepsine Allah’tan rahmet diliyorum.”

CHP Kırşehir İl Başkanı Baran Genç de Kırşehir’de doğup büyüyen ve Ankara’da 51 yaşında hayattan koparılan Uğur Mumcu’yu büyük bir üzüntü ile andıklarını dile getirdi.

Mumcu’nun, “gazetecinin güvenilir kişi olması zorunludur” anlayışının iletişim fakültelerinde anlatılmaya devam edildiğini vurgulayan Genç, “Özgür basının ülkemiz için ne denli önemli olduğu unutulmamalıdır. Hiç bir baskı, basın emekçilerini yıldırmamalıdır. Uğur Mumcu gibi gerçekleri yazın. Bugün aynı zamanda eski Diyarbakır İl Emniyet Müdürü Gaffar Okkan’ın da ölüm yılı. O da bir vatanseverdi. Onu da karanlık güçler katletti. Her iki dava adamının ruhları şad olsun.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından programa katılanlar Uğur Mumcu’nun anıtı önündeki fotoğraflarına karanfil bıraktı. Programa, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Boztepe Belediye Başkanı Hüseyin Takan, Akpınar Belediye Başkanı Şükrü Turgut, CHP Merkez İlçe Başkanı Doğan Yıldızhan, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here