Kılıçdaroğlu: Ortadoğu’da büyük sorunların başlangıcı olabilir

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, televizyon ve gazetelerin Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Bağdat’ta ABD saldırısı sonucu öldürülmesini değerlendiren Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Süleymani’nin öldürülmesi Ortadoğu’da yeni ve büyük sorunların başlangıcı olabilir. Ortadoğu’daki her olay Türkiye’yi etkileyecektir. Bizim Sayın Erdoğan’dan beklentimiz Ortadoğu politikalarında daha itidalli bir tutum takınması, Türkiye’yi Ortadoğu’daki ateşten uzak tutmasıdır.”

NTV’nin aktardığına göre Kılıçdaroğlu, tezkereyle ilgili de Türkiye’nin, Libya’da Birleşmiş Milletler barış gücü oluşturulması talebinde bulunmasının en doğru yol olduğunu ifade etti: “Asker gönderdiniz Libya’ya ne olacak? Asker göndermekle Doğu Akdeniz’de oyunu bozduğunuzu düşünüyorsanız bozulmadığı görüldü. Onlar da oturdu Yunanistan ile anlaşma yaptı. Bir asker de Yunanistan’a gönderin o zaman.”

Acilen diplomasinin devreye sokularak bölge ülkeleriyle samimi ilişkiler kurulması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın partilerinin Millet İttifakı içinde yer alıp almayacakları hakkında “Milet İttifakı’nın öngördüğü ortak noktalarda benzerliklerimiz çok fazla. Hatta yüzde 99 oranında diyebilirim. Parlamenter sistem, güçler ayrılığı gibi demokratik temel kurallar noktasında görüş birliği var. İttifak için erken, seçim ortamında bakacağız.” şeklinde konuştu.

“Yerli araba yapmaya karşı çıkmak Türkiye’nin çıkarları açısından doğru değil. Türkiye teknolojideki hızlı değişimi yakalar ve sürdürürse bir dünya markası yaratabilir.” diyen Kılıçdaroğlu, “Yerli otomobili getirirlerse bir deneme turu yapabiliriz.” dedi.

Kanal İstanbul Projesinin olmayacağını savunan Kılıçdaroğlu, “Bu bütçeyle yapacaklarla buyursunlar yapsınlar.” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, iktidarın amacının gündem değiştirmek olduğunu kaydetti.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here