Kılıçdaroğlu: Saldırı Türkiye Cumhuriyetine yapılmıştır

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erbil’deki saldırının Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılmış bir saldırı olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Erbil Başkonsolosluğundaki bir görevlinin şehit edildiği saldırıya ilişkin Ankara Esenboğa Havalimanı’nda konuşan Kılıçdaroğlu, Erbil’den acı bir haber geldiğini, Dışişleri Bakanlığına bağlı görevlinin, bir lokantada saldırıya uğramasının ve hayatını kaybetmesinin, herkesi derinden üzdüğünü belirtti.

Saldırının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu aradığını ve kendisinden bilgi aldığını aktaran Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Bazı bilgiler verdi Sayın Dışişleri Bakanı. Tabi faillerin yakalanması en büyük arzumuz. Gerek Bağdat gerek Erbil ile görüşmeler devam ediyor. Umarım önümüzdeki süreç içinde failler yakalanır. Biz önce şunu ifade etmek isteriz. Bütün komşularımızın, bütün ülkelerin şunu bilmesi lazım; bizim diplomatlarımız, yurt dışında çalışan arkadaşlarımız Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil ediyorlar. Onlara yapılan her saldırı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne yapılmış bir saldırıdır ve biz bunu asla ve asla hoş görmeyiz ve bunun mutlaka nedenlerini öğrenmek isteriz. Erbil ve Bağdat bu bağlamda gerekli özeni umuyorum göstereceklerdir. Faillerin bir an önce bulunması ve gerekli cezanın verilmesi konusunda çaba harcamalarını isteriz, bu da bizim en büyük dileğimizdir.”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise “Erbil’de meydana gelen menfur saldırı sonucunda şehit düşen diplomatımıza Allah’tan rahmet, acılı ailesine başsağlığı, yaralanan diplomatlarımıza da acil şifalar diliyorum. Bu hain saldırıyı gerçekleştirenleri lanetliyorum.” dedi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de “Erbil’deki Türk Başkonsolosluğu personelimize yönelik düzenlenen hain terör saldırısını lanetliyorum. Saldırıda Şehit düşen başkonsolosluk görevlimize Cenabıhak’tan rahmet; yakınlarına ve Türk Milleti’ne başsağlığı diliyorum.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here