Kılıçdaroğlu, IŞİD’in yayınladığı videoyu sordu

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümete terör örgütü IŞİD’in kaçırdığı iki askeri yakarak öldürmesine ait olduğu iddia edilen video görüntülerini sordu. Uşak’ta konuşan Kılıçdaroğlu, “Görüntüler var. Askerlerimizin diri diri yakıldığı görüntüler. Başlarına kurşun sıkıldığı görüntüler var. Hükümetten cevap bekliyoruz. Olayı inceliyoruz diyorlar; inceleyin, ama ben cevap bekliyorum. Ben cevabını bekliyorum bunun. Suriye’yi başımıza bela ettin, hesabını da vereceksin bunun.” ifadelerini kullandı.

14 yılda Türkiye’nin her tarafında casusların cirit atıyor olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Nerede bomba patlayacağını büyükelçilerden öğreniyoruz. Elini vicdanına koysun vatandaşlarım. Böyle bir memleket olur mu, böyle bir Türkiye olur mu? Ne olacak bunların hali?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: Asıl yapacağımız konu, devletin başına bunu bela edenlerden hesap sormak. Değerli arkadaşlarım, gittiler, Oslo’da oturdular, İmralı’da masa kurdular, Dolmabahçe’de oturma düzenini bile belirlediler, şimdi utanmadan, rezilce CHP’yi suçluyorlar. Bunların ar damarı çatlamış, ben bunlara ne diyeyim. El Nusra, bir terör örgütü bakın. Daha üç gün önce Putin Erdoğan’a telefon ediyor, El Nusra’yı oradan çekin. Erdoğan da kalktı konuşma yaptı. Evet dedi, bizim arkadaşlara söyledim, çekilsinler dedi. Bu Türkiye’yi bir terör örgütüyle ilişkilendirmektir. Dün ne yaptılar? İran, Türkiye, Rusya oturdu, El Nusra’yı terör örgütü ilan etti. Dün ne diyordu bugün ne söylüyor. Onun dışındakileri terör örgütü saymıyorlar.

Efendim ‘1923 yılında rejim kuruldu, biz değişikliği yapmıyoruz.’ Bal gibi yapıyorsunuz, Cumhuriyet ve demokrasiyi kaldırarak dikta yönetimi getireceksiniz. Getirebilecek misiniz? Hayır, tek kişi kalsak bile mücadele edeceğiz. Bunun mücadelesini vermek namus borcumuzdur. CHP Genel Başkanı olarak söylüyorum, bunun mücadelesini vermek CHP’nin namus borcudur.

Bu ülkeye dikta yönetimini getirmeyeceğiz, onların gözünün içine baka baka söyledim. 16 Temmuz’da TBMM’de, 7 Ağustos’ta Yenikapı’da söyledim. ‘Ne darbe, ne dikta, yaşasın tam demokrasi’ dedim. Efendim ‘çoğunluğumuz var, el kaldırıp indireceğiz, diktayı getireceğiz’ diyorlar. Senin çoğunluğun bize yetmez, biz ülkemizi seviyoruz.

Mesele benim meselem değil, mesele bu ülkenin 80 milyon vatandaşının meselesi. Bu ülke kurulurken el kaldırıp indirilerek mi kuruldu? Bu ülke kurulurken şehitler, gaziler yok mu? Öyle altın tabak içinde mi Cumhuriyet bize sunuldu? Bizim sınırlarımız Batılılar mı çizdi? Kan döktük ya. Koca Osmanlı bir kilo şeker üretemiyordu, övünüyorlar ya. O bir kilo şekeri neresi üretti? 1926’da Uşak üretti. Koca Osmanlı bir tüfek üretemiyordu, o yüzden diyor ya ozan, delikli demir icat oldu mertlik bozuldu diye. Bir delikli demir icat edemedi Osmanlı.

Aranızda MHP’li var mı yok mu; bilmiyorum, MHP’li arkadaşlarıma şunu söyleyeyim: Siz ne kadar milliyetçiyseniz, biz de o kadar milliyetçiyiz; siz ne kadar ülkücüyseniz biz de o kadar ülkücüyüz. Bakın eyalet sistemi gelebilir. Öcalan istiyor, Erdoğan istiyor. Evet onun ağzından söylüyorum. Eyalet sistemini savunandan biri de Recep Tayyip Erdoğan’dır, beni utandıran da onun arkasına takılanlardır.

Kim etnik kimlik üzerinden siyaset yapıyorsa vatan hainidir, kim inanç üzerinden siyaset yapıyorsa vatan hainidir, kim yaşam tarzı üzerinden siyaset yapıyorsa vatan hainidir. Kim bu ülkenin geleceği için, huzuru için demokrasi vaadinde bulunuyorsa o da bu ülkenin vatanseveridir.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here