Kılıçdaroğlu’ndan HDP’ye ‘geçmiş olsun’ telefonu..

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kobani eylemleri soruşturması kapsamında yapılan gözaltılara ilişkin HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ı aradı.

HDP’den yapılan açıklamada, Sancar’ın soruşturmaya ilişkin detayları Kılıçdaroğlu ile paylaşarak hükümetin içeride ve dışarıda büyük bir siyasi çıkmaz yaşadığını ve bu nedenle HDP’ye yönelik saldırılarına hız vererek bu durumun üzerini örtmeye ve yeniden güç kazanmaya çalıştığını söylediği aktarıldı.

Sancar’ın görüşmede, “Bu saldırı esas olarak HDP üzerinden bütün muhalefete yöneliktir.” dediği, soruşturmaya karşı Türkiye’nin her kesiminden yükselen tepkiyi önemsediklerini aktardığı ifade edildi. Kılıçdaroğlu ise bu operasyonun siyasi nitelikte olduğuna inandıklarını belirterek HDP’ye geçmiş olsun dileklerini iletti.

Kılıçdaroğlu’nun, muhalefete yönelik bu tür saldırı ve operasyonların, iktidarın her alandaki sıkışmışlığıyla bağlantılı olduğunu dile getirdiği belirtilen açıklamada ayrıca destek ve dayanışma duygularını paylaştığı da kaydedildi.

Başdanışman atadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bursa Milletvekili ve Parti Meclisi (PM) üyesi Orhan Sarıbal ile İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nu Genel Başkan Başdanışmanı olarak atadı.

37. Olağan Kurultay sonrası oluşan Merkez Yönetim Kurulunda (MYK), Tarım Politikaları ve Örgütlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı kaldırıldığı için Orhan Sarıbal, MYK’de yer almamıştı.

Kılıçdaroğlu, bu nedenle Sarıbal’ı “Tarım Politikaları Genel Başkan Başdanışmanı” olarak atadı. Kılıçdaroğlu ayrıca Sezgin Tanrıkulu’nu da başdanışman olarak görevlendirdi.

CHP’de kurultay sonrası daha önce MYK’de yer alan ancak PM’ye giremeyen Tuncay Özkan ile Ünal Çeviköz de başdanışman olarak atanmıştı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here