Kılıçdaroğlu’ndan Trump’ın kararnamesine tepki..

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Amerika Başkanı Donald Trump’ın sığınmacılar dahil 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ülkeye girişini engelleyen başkanlık kararnamesine tepki gösterdi.

Sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden açıklama yapan Kılıçdaroğlu, ABD Başkanı Trump’ın nüfuslarının büyük çoğunluğu Müslüman olan yedi ülkenin vatandaşlarını belirli bir süre için ABD’ye almama kararının evrensel değerlere, temel insan haklarına ve yüzlerce yıllık mücadelelerle elde edilen insanlığın ortak kazanımlarına aykırı olduğunu vurguladı.

Her egemen ülkenin kendi güvenliğini teröre karşı koruma hakkı olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı: “Ancak, bir dine ve inanca dönük ayrımcı uygulamalar kabul edilemez. Aslolan terörün yoğunlaştığı ülkelerde istikrar, refah ve barışı sağlamak için çalışmaktır. Bu amaca ulaşılırsa zaten terör sorunu da mülteci sorunu da kaynağında çözülecektir. Bu bağlamda unutulmamalıdır ki başta dinimiz İslam olmak üzere, bütün inançlar ve dinler barışı, adaleti ve sevgiyi öğütler.

Din, inanç, mezhep farkı gözeterek, ayrımcı politikalar izlemekse terörü besler. İnançları kullanarak teröre başvuranlarla, dünyadaki bütün ülkeler ortak mücadele etmelidir. Bir ülkeyi ve vatandaşlarını toptancı bir anlayışla terör şüphelisi olarak görmek çağ dışıdır. Bu bağlamda New York Federal Mahkemesinin kararnameyi askıya alan kararından memnuniyet duyuyoruz. CHP, mülteci üreten savaş politikalarının karşısında, göçmenlerin ve mültecilerin haklarını savunan milyonların yanındadır.”

Öte yandan Kılıçdaroğlu, Erzurum’un Palandöken İlçesi’nde şiddete maruz kalan zihinsel engelli 27 yaşındaki Muhammet Lütfü Arpat’ın babası Sinan Arpat’ı aradı. Yaşanan olay hakkında bilgi alan Kılıçdaroğlu, aileye desteklerini iletti. CHP lideri Kılıçdaroğlu, telefon görüşmesinde, Muhammet Lütfü Arpat’a geçmiş olsun dileğinde bulunarak Arpat’ın gözlerinden öptüğünü kaydetti.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here