Kilo, hareketsiz yaşam ve sigara kanser riskini artırıyor..

0

Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fikri İçli, fazla kilo, hareketsiz yaşam ve sigaranın kanser riskini artırdığına dikkat çekti.

Kanserden korunma yolları ile dengeli beslenme ve egzersizin önemine ilişkin açıklamada bulunan İçli, kanserden korunmak için öncelikle sigara içilmemesi gerektiğini vurguladı. Kanser vakalarının yüzde 50’sinin sigara kullanımından kaynaklandığını dile getiren İçli, sigara ve alkolden uzak durulması gerektiğini kaydetti.

İçli, “Bunlara dikkat edersek büyük ölçüde kanserden korunmuş oluruz.” ifadesini kullandı. Fazla şekerli gıda tüketiminin de hem genel sağlık açısından zararlı olduğuna hem de kansere yol açabileceğine dikkati çeken İçli, “Şeker enerji veriyor ve kanserli hücreler süratle çoğalıyor. Sonra insülin salgısını artırıyor. Şeker yediğinizde insülin de kanserli hücrelere büyüme hormonu etkisi yapıyor. Kanserli hastalara ‘şekersiz beslenin’ demek doğru değil ama fazla da şeker tüketmeyin.” diye konuştu.

Prof. Dr. İçli, fazla kiloların kanser riskini artırdığına da değinerek, “Kadınlarda menopoz sonrası kilo varsa meme kanseri riski biraz daha fazla oluyor. Meme kanseri, rahim ağzı kanseri; bunun gibi kanserler kilolu hanımlarda daha fazla görülüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Kilolu insanlarda insülin salgısının daha fazla olduğunu anlatan İçli, şöyle devam etti: “Kilo istemiyoruz. Kilolu kişilerde insülin direnci oluşuyor. O direnci yenmek ve alınan gıdaların metabolizmasını sağlamak için daha fazla insülin gerekiyor. Bu da daha fazla kanserli hücre proliferasyonu yapıyor. Onun için kilo her açıdan zararlı. Kanseri önlemede kiloyu azaltmak, çok zayıf olmayı kastetmiyoruz ama optimal kiloda olmak faydalı.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here