Kim bize saldırmayı denerse acı verici bir darbe alır..

0

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Batı Kudüs’te düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada son günlerde ABD ile İran arasında yaşanan gerilime değindi.

Netanyahu, İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin 3 Ocak’taki hava saldırısında öldürülmesi nedeniyle ABD’ye olan desteğini yineledi. İsrail’in ABD’nin yanında olduğunu dile getiren Netanyahu, “İran İsrail’i yok etmek istiyor. Kim bize saldırmayı denerse acı verici bir darbe alır.” ifadesini kullandı.

İran Devrim Muhafızları Ordusu, gece saatlerinde ABD’nin Irak’taki Ayn el-Esed Hava Üssü’nü onlarca balistik füzeyle vurduğunu duyurmuştu. İran, saldırıda en az 80 ABD askerinin öldüğünü ileri sürmüştü. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), İran’ın ABD askerlerinin konuşlandırıldığı Irak’ın Enbar kentinde bulunan Ayn el-Esed ile Erbil’deki üslerine 12’den fazla balistik füzeyle saldırı düzenlediğini bildirmişti.

ABD Başkanı Donald Trump da Irak’taki iki ABD üssüne İran tarafından yapılan saldırılara ilişkin, “İran’dan fırlatılan füzeler Irak’taki iki askeri üssü hedef aldı. Zayiat ve hasar tespit çalışmaları yapılıyor. Şu ana kadar her şey yolunda.” demişti.

2 bin yasa dışı konutun inşasını dondurduğu iddia edildi

İsrail resmi televizyon kanalı KAN’ın haberine göre, Doğu Kudüs’ün güneyindeki Har Homa yerleşim birimine 2 bin yasa dışı konut planı donduruldu.

Yasa dışı konutların inşasının dondurulma sebebinin “siyasi zorluklar” olduğu kaydedilen haberde genel anlamda ise Kudüs’te konut inşasının durmayacağı aktarıldı.

İsrailli sivil toplum kuruluşu Barış Şimdi Hareketi de 6 Ocak Pazartesi yaptığı açıklamada, Tel Aviv yönetiminin, işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan yasa dışı Yahudi yerleşim birimlerine bin 900’den fazla yeni konut inşasına onay verdiğini bildirmişti.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here