Kimse Heveslenmesin Cumhurbaşkanı Hulusi Akar Olacak

9

İyi Parti lideri Meral Akşener’in, Erdoğan’ın bir kez daha cumhurbaşkanı olma şansının olmadığını söylemesi bana ilginç geldi. Elbette, siyasiler iddialı sözler söyleyerek kendi kitlesini dinç tutmak ve kitlesinde oluşan umutsuzluğu kırmak için bu tarz açıklamalar yapar.Çünkü siyaset bunu gerektirir.

Eskiden bir araya gelmesi muhtemel olmayan partiler ve isimler, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden dolayı ittifak yapar hale geldi. Bunun nedeni, farklı yapıdaki partilerin işbirliği yapmadan tek başına başarı elde etmelerinin sistem tarafından imkansız kılınıyor olması. Sistemi tartışacak değilim; ama bu sistem Türkiye’yi iki partili bir yapıya doğru götürüyor.

HDP’nin kamuoyunda dövülmesi ve CHP ‘ye yönelik HDP ile ittifak suçlamaları tersten okunduğunda, çok daha yakın ilişki kurmanızı arzu ediyoruz, şeklinde de okunabilir. Bazen, izlediğiniz strateji akla ilk gelen sonucu vermesi için değil, tam tersi sonucu vermesi için kurgulanabilir. HDP’nin kendi başına kandil ile bağını koparıp, bağımsız bir siyaset izlemesi oldukça zor görünüyor.

Mithat Sancar’ın, PKK ile bir bağımız yok, açıklaması, teorik olarak güzel bir açıklama; ancak pratikte, Kandil’den bağımsızlaşabilmek için bir gücün desteğine ihtiyaçları var. Bağımsızlaşmak için devletten destek almaları da mümkün; ama bu dönemde pek tercih edilmiyor.

CHP, HDP’nin, Kandil ile bağlarının kopartabilecek, ana damar Kürt milliyetçilerinin domine ettiği HDP siyasetini Türkiye partisi haline getirebilecek yegane güçtür. Bu bakımdan bu ittifak, eğer işlerlik kazanırsa, PKK’nın beslenme kaynaklarını bile azaltabilir; ama bunu HDP’nin tek başına yapabilmesi mümkün görünmüyor. Çünkü Selahattin Demirtaş’ın abisi Nurettin Demirtaş, Kandil’de.

Siyasete inanç söz konusu olsaydı, akrabasının dağda olmasını engellerdi. Ancak HDP’nin siyaset tarzı, dağa sırtını yaslayıp siyaset yapmak olduğu için, elinde silah tutan,siyasetin şeklini ve rotasını belirliyor. Bu uzun girizgahın sebebi, anlaşılacağı üzere gelecek cumhurbaşkanının kim olacağı ile ilgili bir tahmin yapmaktır.

Gelecek seçimlerin sonucunu belirleyecek en önemli iki faktör, ekonomi ve güvenliktir. Bu iki konuda üretilecek yeni açılımlar başarı veya başarısızlık olarak partilerin hanesine yazılacak. Gelelim Hulusi Akar’ın cumhurbaşkanı olacağına yönelik iddiaların dayanaklarına…Geçenlerde Gazeteci Benan Kepsutlu’nun yönettiği Ajanda TV’nin konuğu Astrolog ZeynepTuran, 2020 yılının Sn. Hulusi Akar’ın yılı olacağını söyledi.

Astrolojiye inanır mısınız bilmem; ama bu iddiayı destekleyecek bir senaryo yazmadan duramadım. Öncelikle bu bir spekülatif değerlendirmedir; gaipten mesajlar aldığımı da düşünmeyin, 2020 yılı Akar yılı olacak sözünün nasıl mümkün olabileceği üzerine fikir geliştirmeye çalışayım. Son iki yazı dizimde, PKK ve YPG arasındaki bağın kopabileceğini, ABD’nin YPG üzerinden örgütü yeniden yapılandıracağını ve değişime direnen tepe kadroların tasfiye edileceğini yazmıştım.

Şuan örgüt içinde bir kaynama söz konusu… Neyin, ne zaman, nasıl olacağını kestirmek zor;ama ABD’nin ödül koyduğu, Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan, Türkiye’nin hava veya nokta operasyonu ile öldürülürse, bu işi yönetmiş olan Hulusi Akar, tarihte önemli şahsiyetler arasındaki yerini alır ve Akar’ın cumhurbaşkanı olma yolunda toplumun teveccühünü artar. Astrolog Zeynep Turan’ın yıldızlardan aldığı ilham sonucu yaptığı değerlendirme doğru çıkarsa, ancak bu şekilde olabilir, başka senaryo aklıma gelmedi. Siz ne dersiniz?

9 YORUMLAR

 1. 15 Temmuz sonrasında yazlıp çizilenlerden fetocuların Hulusiyi fetocu zannettiklerini düşündürtüyor…AKP liler de AKP li zanneder mi? Abdüllatif Şener e vakti zamanında vize vermeyenler tasfiye mi oldu?..Yoksa ön alma yazısı mı bu?

  • Hulusi Akar Cemat’e yakın görünmek için çok çalışmış Cemate ait okullardan öğrencileri makamına çağırıp görmüşmüş. Kendine yakın olan ve istihbari faliyetlerle Fethullah Gülen’in gerçekte söylemiyeceği sözleri o söylemiş gibi propaganda faliyetleri yapılmış. Propagandada kullanılan söylemlerden biri şu: ” Hulusi paşa bizim kardeşimizdir, asıl hizmetini bundan sonra yapacaktır” bu cümleyi Gülen söylemiş gibi söylenerek darbeye hazırlandığı görüntüsü veren Hulusi Akar’a dastek istenmiş. Bu cümledeki kardeşlik kısmı makul ama birinin gelecekte yapacağı hizmetlere kefil olurcasına kesin ifade etmek bırakın Gülen’i 40 yılın cahili olarak ben bile söylemeyi şirk görürüm. Valhasılı Bütün benzeri çalışmalara rağmen büyük çoğunluk bunlara itibar etmemiş, darbe fikrinin karşısında olmuş. Ama malesef etkilenenler çok az da olsa olmuş.

 2. Ne ön alma yazısı ne de bir ima, yazı bir zihin egzersizi. Yazının ana dayanağı ise bir astrolojik tahmin. Bu gözle okuyun. İnanın görüşlerimi ima yoluyla yazmam.

  • Çok zor bir ihtimal Hulisi akar ın adaylığı..”Şeytanın en büyük hilesi kendini gizlemesidir” diyor hollywood.15 Temmuz asimetrik ekşınında Boris giller Coni gillere müthiş bir darbe indirmişti..Öyle ki, çok da beğenmişler devamını çekip duruyorlar.Düşmanlarının düşmanlarını bile tasfiye ediyorlar..Sn.Erdoğan tekbaşına yüzde 30 eder.Onun olmadığı yerde taşıma su ile değirmen döndüremezler.Zaten Erdoğan ve ekibi akçeli devlet işleri dışında pek bi işe karıştıkları yok..Görev bölüşümü şimdilik iyi işliyor..

 3. Sayin yazar! Şimdiye kadar okuduğum yazılarınızın içerisinde en kalitalisi ve gerçekci güzel bir yazi kaleme almişsınız ellerinize sağlık.

 4. Ak Parti içine yönelik fitne sokmak üzere yazılmış bir yazı. Hulusi Akar’ı hedef gösteren bir yazı. Hulusi Akar’ın öyle bir isteği de, girişimi de, profili de bulunmuyor.
  Erdoğan liderliği bırakmaz.
  Ayrıca PKK ile PYD’nin ayrılacağı da hiç bir gerçekliğe dayanmayan, laf olsun diye söylenmiş bir safsata.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here