Kış aylarının lezzeti: Pekmez

1

Ülkemizde şifalı besin olarak bilinen çocukken sabah annemizin 1 yemek kaşığı içirdiği sağlıklı bir tatlıdır pekmez. Sağlıklıdır çünkü, tatlı meyvelere şeker ve katkı maddeleri ilave edilmeden kaynatılarak üretilir. Besin eksikliklerini gidermenin daha da önem kazandığı bu dönemde pekmezin önemli desteği var.

Demir mineralinden oldukça zengin!

1 yemek kaşığı pekmez ortalama 30 kalori içerir. Saf şekere kıyasla vitamin ve minerallerden de oldukça zengindir. Demir, kalsiyum, fosfor, potasyum, bakır, magnezyum, B grubu gibi vitamin ve mineralleri içerir. En büyük artısı demirden zengin oluşudur. Kansızlık durumunda günde 1 yemek kaşığı tüketmek takviye açısından yararlı olacaktır. Özellikle hamile ve emzirenler, yaşlılar, çocuklar için doğal bir besin takviyesi olduğunu söyleyebilirim.

Peki pekmez kilo aldırır mı?

Meyvelerin doğal şekerini içeren pekmez ölçülü tüketildiğinde kilo aldırmaz. Günde 1 yemek kaşığı tüketilebilir. Yalnız, şeker içeriği sebebiyle diyabet hastaları, insülin direnci olanlar tüketmemeliler. Ayrıca genel olarak bütün pekmezler demiri yüksek oranda içerirler. Fakat her pekmez farklı bir meyveden yapıldığı için etken maddesine göre bazı hastalıklara iyi gelebiliyor. İşte çok bilinenlerden bazıları…

1.Dut pekmezi

Ülkemizde en çok yapılan pekmezlerden bir tanesidir. Kansızlık hariç mide hastalıklarına çok iyi gelir. Astım ve bronşit gibi akciğer rahatsızlıklarında akciğerleri rahatlatır. Ağız ve boğaz rahatsızlıklarında etkilidir. Pamukçuk tedavisinde yaygın olarak kullanılır.

2.Üzüm pekmezi

Üzüm pekmezi de dut pekmezi gibi çok bilinir. İştahsızlık sorununda kullanılabilir. Stresi azaltır. Damar sertliğine karşı koruyucudur. Diş sağlığı açısından önemlidir.

3.Keçiboynuzu pekmezi

En şifalısı olarak değerlendirilir. Antioksidanlar sayesinde kolesterol düşürücü, tansiyon dengeleyici özelliği vardır. Öksürük giderici etkisi vardır. Astım hastalarına iyi gelebilir. Güçlü antioksidan içeriğinden dolayı bu dönemde benim önerim keçi boynuzu diyebilirim.

Sağlıklı günler…

1 YORUM

  1. Bir zamanlar çocukken, tabiat ana kollarını açmış davet ederken zevk ve iştahla meyve ağaçlarına çıkardık. Saydıklarınızdan dut, üzüm asmasi, keçi boynuzu herbirinin dalından, çoğu zaman izin alarak, komşuların malından… anlarsınız ya bazen de güya çaktırmadan!…. bir güzel yerdik. Ne büyük damak tadı verirdi mübarekler! canımıza deydi, neydi o günler neydi? şimdi o çocukluk o bolluk nerde?! ağacını bile görmek mümkün değil hiçbir yerde. Bunları derken inanın, ağzı sulanıyor insanın…

    Pekmez, meyve gibi güzel, çocuklara eşsiz mama, belli bir yaştan sonra uzak durmalı ama… Bulabilen bolca yedirsin küçüklere. Pekmez iyidir de artık ağır gelir büyüklere…

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here