KKTC Devlet mi, Türkiye Vilayeti mi?

1

Dünyada KKTC’yi ülkeden sayan bir biz varız. Pakistan ve Bangladeş baştan tanıdıkları devletimizi sonradan tanımaktan vazgeçtiler.
Biz MHP’yi yerli milli parti bilirdik.
Genel Başkan Yardımcısı İsmet Büyükataman Cumhurbaşkanı Akıncı’yı eleştirirken şu cümleyi kurmuş:
“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti; Türkiye ve Türk milleti için candan aziz bir vatan toprağıdır. Bursa’dan, Hakkâri’den, Rize’den, Edirne’den farkı yoktur, olmayacaktır da.”

Türkiye’nin bağımsız egemen bir devlet olarak gördüğü KKTC’ye, Türkiye’nin vilayeti muamelesi yapan iktidar ortağı olunca, durup düşünmek gerekiyor.

Tartışmanın kökeninde aslında bir mülakat var.
İngiliz Guardian gazetesi ‘Kırım’da olduğu gibi bir şekilde Kuzey Kıbrıs’ta da benzer bir durum olabilir mi?’ diye bir soru soruyor. Mustafa Akıncı da soruya yanıt olarak bunun olmaması gerektiğini ama gidişatın bunu mümkün kılabileceğini ifade ediyor.

Kızılca kıyameti koparan sözlere istinaden MHP’den başlayan serbest atışta eline ne geçerse savuruyor iktidarın sadık destekçisi partinin başkanı.

Türkiye’de seçim kazanılsın diye her tür fedakarlığı yapan ve seçimi kazanmanın kıymetini bilen MHP’nin, Kıbrıs Türk’ünün çoğunluğunun oyuyla iktidar olan Akıncı’ya sözlerinin savunulacak bir yanı zaten yoktu.

Buna dair Akıncı’nın verdiği cevap ise ders niteliğinde:
“MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli siyasi yaşamı boyunca her fırsatta şehitlerin kanı üzerinden siyaset yaparken, Kıbrıs’ı Yunanistan’a bağlamayı amaçlayan Enosis’e karşı Kıbrıs Türkü’nün verdiği haklı mücadelede Cumhurbaşkanımız her Kıbrıs Türkü gibi 1974 Harekatı’nda görev üstlenmiş, yanında silah arkadaşları şehit düşen, kendi de yaralanan şerefli bir gazidir. Bundan dolayıdır ki savaşın ne demek olduğunu bizzat yaşamış biri olarak, barışın değerini MHP Başkanından çok daha fazla takdir edebilecek bir konumdadır.”

Daha birkaç gün önce meczup Yunanlının bayrak yırtması üzerine yazmış ve bu Yunanlı’nın ruh ikizlerinin topraklarımızda bolca var olduğunu ifade etmiştim. Bu sözlerimde ne denli haklı olduğum bir kez daha bu sözlerle kanıtlandı

Kıbrıs’ın 82. vilayet olarak ilan edilmesine dışişleri bakanının tepkisini ve Kıbrıs’taki büyükelçimizin yorumunu merakla bekliyorum. Sanırım bir düzeltme yaparlar ve Kıbrıs’ı dünyada tanıyan ülke sayısını 1’in altına düşüren akla gereken yanıtı verirler.

Reklam

Mustafa Akıncı’nın KKTC halkının çoğunluğunun (hem de öyle 50 küsuru değil) oyunu alarak kazandığı Cumhurbaşkanlığı makamının, Türkiye’nin kendisine iktidara yardımcı olma rolü biçmiş parti tarafından yıpratılması, Kıbrıs Türk’ünün iradesine de dolaysız bir saygısızlıktır.

Bazılarının saygı eşiğinde kendi gibi düşünmeyen herkesi, tek bir potaya koymaktan kaçınmadığını ülke sınırlarında bolca gördük.
Sınır ötesine açılan bir tarz ile tanışmak bizi şaşırtmıyor bu yüzden.

Yine de içimize sinmiyor…
Ülkemizden Kıbrıs’a nefret dili ihracatına şahit olmak bizi mutlu etmiyor.

Türkiye iç politikasında yaratılan biz ve onlar söylemine Kıbrıs’ı da dahil eden bu tavır bakalım kabul görecek mi?

KKTC’nin kendi ayakları üstünde durarak, yavru değil kardeş vatan olma çabasını sabote eden ve bunu hiç de nazik bir dil kullanarak yapmayanlara kim dur diyecek göreceğiz.

Anadolu Ajansı’nın görüşüne başvurduğu uzmanlara bakılırsa Mustafa Akıncı ağır kusurlu. 
Fuat Oktay, Fahrettin Altun gibi ağır toplar da, Akıncı’ya sözlerinden dolayı teessüflerini iletmekten geri durmuyorlar. 

Yine de bu noktada ilginç bir açıklama TBMM Başkanından geliyor ve MHP’ye de yanıt niteliğinde şu sözleri ediyor :
“Türkiye’nin KKTC ile ilgili değerli arkadaşlar, herhangi bir talebi, bir iddiası işte Türkiye’ye dahil olsun falan gibi bir meselesi yok. Böyle bir tez ortaya koymuş değil”

MHP Genel Başkan yardımcısının vilayet statüsü öngörüsünü paylaşmıyor Şentop.
Türkiye’de “mış” gibi yapmanın sıradanlaştığını biliyoruz. KKTC’ye devlet”miş” gibi yapmak da bunlardan biri.
Yine de bayrağındaki zeytin dalına istinaden barış adası olacağı günleri iple çekiyoruz Kıbrıs’ın.
Yunanistan’da Altın Şafakçılar ve onların bizdeki muadilleri ne derse desin umut var olacak.

Reklam

1 YORUM

  1. Oldukça istikrarlı bir şekilde ilerliyorsunuz yolumuzda başarılar dilerim sayın yazar. Olanı çarpıtmaktada maşallah ilerlemeye başladınız. Peeh silah arkadaşları şehir düşmüş müş. Silah arkadaşları çarpışırken o neredeymiş hangi cephedeymiş sorsaydınız ya keşke. Hadi bir de sırası gelmişken Ermenistan ile ilgili birşeyler yaz da makbule geçsin. Ne nefretmiş be kardeşim. Tayyip nefretin geldiği boyuta bakarsak oldukca tipik bir örnek. Sadece zirvesi neresi bunu merak ettiği den okumaya devam ediyorum sizi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here