Koray Aydın: Türkiye genelinde yüzde 30’un üstüne çıktığımız il sayısı artıyor

0

MHP’den ihraç edildikten sonra Meral Akşener liderliğindeki partinin kuruluşu 25 Ekim’de açıklanıyor. Partiye katılmak için MHP’den ayrılan Koray Aydın, 2019 öncesinde tüm kesimleri içine alan bir örgütlenme modeli benimsediklerini söyledi. Koray Aydın, “Ankara’da birinci partiyiz. İstanbul’da yüzde 30 oyumuz var. Türkiye genelinde yüzde 30’un üstüne çıktığımız il sayısı artıyor. dedi.

DW Türkçe’ye konuşan Aydın, Türkiye’nin normalleşmeye ihtiyacı olduğunu belirterek bunun için yola çıktıklarını ifade etti. “Bizce merkez demokrat demek, toplumun tüm kesimlerini kucaklamak demek.” diyen Aydın, şunları söyledi:

Merkez partimiz, siyasetin merkezini tanımlayarak farklı dünya görüşündeki insanları ülkemizin geleceği ile ilgili belirlediğimiz ortak değerler üzerinden birlikte hareket etmeye davet eden bir siyasi hareket. Şimdi bu yeni siyasal hareket sağdan sola demokrasiye inanmış, insan hakları ilkesini benimsemiş, Türkiye’nin demokratikleşmesinde daha ileri adımlar atması konusunda kararlı, Cumhuriyet değerlerini savunan, gerçek anlamda bir laik ve demokratik Türkiye özlemini duyan insanlardan oluşuyor. Demokrasiyi ayakta tutan kuvvetler ayrılığı ilkesi yerle bir oldu. Adalet ayağı çöktü. İktidarın sopası haline geldi. Muhalifler üzerindeki bu adalet sopasını ortadan kaldırmak lazım. Bu partinin kuruluşuyla beraber şunu da görüyoruz. AKP’den, MHP’den, CHP’den memnun olmayan biraraya gelirse Türkiye’nin en büyük partisi şu anda ortaya çıkar. Ben ortaya çıkacak siyasal hareketin şu an itibariyle oturduğu yüzde 20 bandının, 7-8 ay sonra 30’lu bantların üstüne çıkarak Türkiye’nin en büyük partisi olma yolunda ilerleyeceğini görebiliyorum.”

Benim MHP’liliğim geçmişte kaldı

MHP’nin devamı bir parti kurmadıklarına dikkat çeken Aydın, “Benim MHP’liliğim geçmişte kaldı. Yeni partinin değerlerini benimseyerek siyaset yapacağım. O çeşitlendirme için de en çok uğraşan kişi benim. Özellikle Alevi kesiminden bu parti blok oy alacak diye düşünüyorum. Çok sayıda Alevi insanımız da kurucular kurulunda var. Toplumun her kesimiyle diyalog kurmaya, empati yapmaya hazırız.” diye konuştu.

İktidar partisinin erken seçim yapabileceğine ihtimal vermediğini dile getiren Aydın, şöyle devam etti: Çünkü seçime gidecek güçleri kalmadı. Seçime giderlerse kazanamazlar, şansları yok. Biz de hızlıca parti örgütlenmesini tamamlıyoruz. Bütün toplum kesimlerini içine alan bir örgütlenme modeli benimsiyoruz. Örgütlenme modelimiz özellikle bütün il ve ilçelerde mahalle ve köy esasına dayalı olacak. Yani biz sadece il ve ilçe teşkilatları kurmayacağız. Kurulan ilçenin 40 mahallesi varsa, o 40 mahallede de yönetimler oluşturacağız. Bu model içinde bir de sandığa dayalı paralel bir örgütlenme biçimimiz daha var. Yani sandıktaki seçmen sayısını ismen bilen, öleni, doğanı takip eden bir yapı da kuracağız.

Herkesin canı sıkkın. İktidar partisinin yaptıkları herkesi ‘yeter’ noktasına getirdi. İnsanlar her şeyden önce huzur ve güvenlik arıyorlar. Bizim huzur verecek bir siyasal liderimiz var. Siyasete uzun bir süreden sonra kadın eli değecek. İnsanlarla kavga ederek itişerek değil, empati yaparak, konuşarak bir yeni siyaset dili oluşturacağız. Ülkenin bütününü içine alacak bir barış dili kullanacağız. Bölünme ve ayrılık üzerine olan hiçbir düşünceyi benimseyemeyiz. Kırmızı çizgimiz budur. Bölünme ve ayrılık içermeyen her türlü görüş ve düşünceyi karşılıklı oturur, konuşuruz. Herkesle her tür görüş ve diyaloga açığız.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısına Akşener’i çıkaracaklarını vurgulayan Aydın, “Bizdeki verilere göre ilk turda Erdoğan kazanamadığı takdirde ikinci turda kazanma şansı yüzde sıfır. Partimiz kurulup, ilerlediği zaman da Erdoğan’ın ilk turda kazanma şansı olmayacak. Yai şu anda kaybeden belli: Erdoğan. Erdoğan’ın bir daha seçilebileceğine hiç ihtimal vermiyorum. Devredecek. Devredecek de hangi gün devredecek, o belli değil. Akşener tam bir halk insanı. İnsanlarla ilişkisi süper, mükemmel. Dolayısıyla kendisi haftanın en az 3 günü halkla içiçe olacak. Biz sokağa, çarşıya, pazara, mahalleye, köye ineceğiz.” ifadelerini kullandı.

Avrupa Birliği ilişkileri konusunda ise Aydın, “Dünyayla barışık bir dış politika izleme kararı aldık. Son dönemde ülkeyi maceraya sürükleyen, kuru tehdide dayalı, güveni ortadan kaldıran bir dış politika anlayışı var. Biz bu anlayışı benimsemiyoruz. AB, aslında bir değerler bütünü. Bizim dönemimizde AB ile ilişkilerin çok sıcak ve hızlı bir biçimde de ilerleyeceğini düşünüyoruz. Çünkü biz bu değerler üzerinden Türkiye’nin geleceğinin inşa edilmesinin bir zaruret olduğunu görüyoruz. AB’den kopmuş değiliz, kavga istemiyoruz, anlayış istiyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here