Korona Günlerinde Bile, Rant Rant Rant… El İnsaf!

2

Suruç, Hatay, Gar, Beyoğlu, Sultanahmet, Beşiktaş, Reina Katliamı, Gazeteci Deniz Yücel, Rahip Brunson krizleri, Rus uçağının düşürülmesi, Hollanda ve Almanya ile diplomasi krizleri, Suriye’de Barış Pınarı ve Bahar Kalkanı hareketleri, Dolar, Faiz, Enflasyon sarmalı, İptal edilen seçimler, yinelenen seçimler, tekrar seçimler, Darbe girişimi, OHAL…

Bütün bunlar sadece son 5 yılda yaşandı.
Bu listenin sadece tek bir maddesi dahi sıradan bir ülkenin halkı için yeterince zorlayıcıydı.
Türk halkı engelli koşuya benzeyen 5 yılı yine de iyi koştu. Umudunu diri aklını kavi tuttu. Dirayet içinde 2020’ye girdi.

Ancak plan yapanlara karşı Allah’ın planı devredeydi. ‘Sen plan yapma, planın parçası olursun’ dendi adeta.
Bazıları içinse plan aynen devam ediyor.

‘Korona günlerinde ne yapılmaz?’ diye sorsanız, alacağınız cevap herhalde ‘çılgın proje’ olurdu.

Mimar Sinan’ın en zarif eserlerinden Odabaşı Köprüsü ve bir diğer tarihi köprü Dursunköy’ün kanalın etki alanında kalacağı gerekçesi ile yerlerinden kaldırılacağı ihalesiymiş
Ülkede ticaretin durduğu sokakların Teksas’a döndüğü, buna karşılık hem “evde kalın” ve hem “işe gidin” denildiği günde, Mimar Sinan mirasının yerinden sökülmesi için ihale yapmak herhalde akla gelecek son iş olurdu.

Trump, Korona için tam 6 Trilyon Dolarlık paket açıkladı. Kişi başı tam 18 bin Dolar yapıyor. Türk halkının Amerikan halkından ne eksiği var? 320 milyonluk Amerika 6 Trilyon veriyorsa, 80 Milyonluk Türkiye’nin hakkı 1.5 Trilyon değil midir? 
Ben daha önce bu hesabı yapmış 4 milyon Suriyeli’ye verilen 40 Milyar Dolara göre 820 Milyon Dolar talep etmiştim. Hesabın yarısıymış bu.

Türk insanının bugün çalışmayan, işsiz kalan, üretemeyen, ücretsiz izne ayrılan milyonları belirsizlik içinde gelecekten korkarken, ‘Mimarbaşı Koca Sinan’ın köprülerini yerinden kaldıracağız’ diye ihale yapmak “projesiz çılgınlık!”, değilse nedir?

Doğanın, coğrafyanın, Allah ikramı bir topoğrafyanın hoyratça biçilmesi demek olan Kanal İstanbul, zaten yeterince tartışmalıydı.

Resesyon mu, Deflasyon mu Stagflasyon mu istersiniz, “ne verelim abime” gününde buna cüret etmek insan aklıyla alay etmek değilse nedir?

Herkesin insanoğlunun çılgınlıklarını sorguladığı, hayat eve sığar denilen günde sözde Kanal İstanbul, özde Klon İstanbul projesi için, devletin belli ki kıt kaynağına hallenmek hafsala ötesidir.

Mimarbaşı Koca Sinan’ın köprüsü, herhangi bir faaliyetin güzergahına göre yerinden oynatılamaz. Herhangi bir faaliyet güzergahını Ata emanetlerine göre belirlemelidir.

Yarın daha çılgın bir proje müellifi; Sultanahmet Camisi’ni Bağcılar’a, Dolmabahçe Sarayı’nı Esenler’e, Selimiye’yi İpsala’ya taşımak isterse ne söyleyeceksiniz?

Doğanın, tarihin, çevrenin ayarları ile oynamak her zaman kötüydü. Ama bu gün kötünün de kötüsü gündür. Türkiye’nin 80 milyon insanının sağlığı da iktisadiyatı da tehdit altındadır.

‘Mimar Sinan köprüsünü yerinden kaldırana düşman mısın?’ denilmesi yerine, para vermeye niyet etmek akla sığmaz. O kadar çok paranız varsa vatandaşın faturasını, kirasını, kredisini sağlam zamanlara taşıyacak desteği verin.

Paranız o kadar çoksa; ‘siciliniz bozulursa mücbir sebep diyeceğiz’, ‘kiranızı ödemezseniz sizi tahliye ettirmeyeceğiz’ demeyin.
Sicili bozdurmayın, kiraya kolaylık bulun.

‘Ey Amerika!’ diyerek kafa tuttunuz, 6 Trilyon dolara karşı sizden de bir hamle görelim.

Memleketin toprağını denize katıp, Marmara’nın doğal dengesine kast edecek bu projenin arka planındaki kentsel rantı daha ilk günden gözümüze sokmuştunuz.

Koronanın ağır hasarı bile bu ranta olan özlemi silmemiş.
İnsan hayret etmiyor, insan şaşkınlıktan dilini yutuyor.

Ülkenin başına gelen onca felaketin siyasi ve iktisadi katastrofun üzerine yaşanan bu dünya krizi dahi, çılgınlığa dur demiyorsa gerçekten sorun büyük demektir.

Mimarbaşı Koca Sinan’ın emanetine kast eden bu çılgınlığın sonu en az Korona kadar karanlıktır. Distopyayı yaşadığımız bu günlerin üzerine benzin dökerek yangını büyüten bu ihale; belki yapılır ama Sinan bu ülkenin hafızasında ve zihninde yer ettiyse, onun eserine dokunanın eli de bu yangında kül olmaya mahkumdur.

2 YORUMLAR

 1. Doymadılar doymayacaklar.
  Fahri kainat efendimiz (s.a.v)
  “İnsan çok açgözlüdür.bir dere dolusu altını olsa ikincisini ister.onun gözünü ancak toprak doyurur.”
  Yiyin efendiler yiyin artık ne kaldıysa hepsini yiyin.

 2. Sayın yazar! Yazılarınız, ve analizleriniz akıcı ve aydınlatıcı ellerinize sağlık.
  Yalnız aşağıdaki sizin yazınızda alınmış bölüm;
  “Trump, Korona için tam 6 Trilyon Dolarlık paket açıkladı.”
  Kaynağınız Euro news rakamı yalnış! Yardım paketi 6 değil 2 Trilyon.
  SW
  Sağlıklı ve mutlu kalın.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here