Kosova halkı seçimden zaferle çıktı, “olgarklar” yıkıldı

9

Hashim Taqi (Haşim Taçi)’nin partisi PDK’nın 12 yıl süren ve “savaş lordları” ile zorla ayakta tutulan “iktidarı” yıkıldı ve halk zaferini ilan etti.

Bir önceki seçimi de kazanan ancak, “Kosova derin yapılarının” başbakanlığı vermemek için partisini böldükleri, Albin Kurti’nin Vetevendosija (Kendin Karar Ver) partisi, az bir farkla da olsa, yine seçimlerden birinci parti çıktı.

Kosova’nın en köklü partilerinden LDK çok önemli bir başarıya imza attı ve VV ile burun buruna az farkla seçimleri ikinci sırada bitirdi. 

Bir önceki başbakan Ramush Haradinaj (Ramuş Haradinay) ancak kendi bölgesinden (Deçanve Jakova) oy alabildi.

Derin operasyonla VV Albin Kurti’nin partisini bölen PSD (Priştine belediye başkanının partisi) büyük bir hezimete uğradı. Priştine’de, koalisyon halinde bile % 7 oy alabildi.

İslamcı partilerin, % 1’in altında aldıkları çok düşük oy oranı ile, Kosova toplumundan uzak oldukları bir kere daha ortaya çıktı. (Bu partiler farklı dış ülkelerin etkisinde olan partiler, bildiğimiz muhafazakar partiler değil)

Oyların sayımı % 96 tamamlandı, buna göre;

Vetëvendosje-VV (Kendin Karar Ver): % 25.78

Reklam

LDK (Kosova Demokratik Birliği): % 25.06

PDK (Kosova Demokratik Partisi): % 21.17

AAK-PSD Koalisyonu (Ramush Haradinaj’ın koalisyonu): % 11.63

NİSMA-AKR Koalsiyonu: % 4.92 (barajı aşamıyor)

Kosova Parlamentosu 120 sandalyeden oluşuyor. Hükümet kurabilmek için en az 60 milletvekili gerekiyor. Yukarıdaki oylar dikkate alındığında VV ve LDK’nın toplam vekil sayısı muhtemelen 60’ı bulacak. 

Anayasa gereği, Kosovalı Sırpların temsilcilerinden en az birinin de kurulacak hükümetlerde yer alması gerekiyor. Şimdiye kadar Sırbistan’a doğrudan bağlı olan ve Kosova devlet kimliğine bağlılığı şüpheli olan Sırp partisi Lista Sırpska, hükümetlerde yer alıyordu ve bu partinin ikili oynaması halk arasında önemli rahatsızlıklara neden oluyor idi. 

Bu seçimde de Lista Sırpska Kosovalı Sırpların yoğun olduğu yerlerde oyların % 90’ını alarak, yine Sırpların birinci partisi oldu. Ancak VV ve LDK’nın birlikte 60 vekile ulaşmaları, yeni kurulacak hükümette Lista Sırpska dışındaki Sırp partilerinden seçilen Kosovalı Sırp vekile yer verilebilme şansını sağlıyor. Bu durum, hem siyaseti, hem devleti rahatlatacak ve Kosova’nın bağımsızlığına önemli katkı sağlayacak.

Albin Kurti’nin VV partisinin de, Lista Sırpska vekillerinin hükümete alınmaması konusunda çok sıkı rezervi bulunuyor. Bunun gerçekleşmesi Albin Kurti’nin hükümet kurabilmedeki elini güçlendirecek.

Reklam

Şimdi sıra geldi yeni hükümetin kurulmasına. Bu sonuçlara göre; VV ve LDK’nın birlikte “Büyük Koalisyonu” kurmaları ve Kosovalı Sırplara bir, diğer azınlıklara bir bakanlık vererek yeni hükümeti oluşturmaları, akla en yakın çözüm gözüküyor.

Burada üç önemli problem alanı çıkıyor karşımıza:

• VV ve LDK’nın bu kadar yakın oy farkı ile seçimlerden çıkmış olması, politik oyunlardan medet umanlara fırsat verecek, başbakanın hangi partiden olacağı konusunun nasıl aşılacağı?

• Kaybeden PDK’nın cumhurbaşkanı olan Hashim Taqi (Haşim Taçi)’nin, Türkiye’deki “haziran seçimleri sonrasına benzer” oyalama sürecine girip girmeyeceği? Muhtemelen, hükümetin kurulmasının geciktirilmesini, kirli siyasi atraksiyonların yapılmasını beklemek gerek.

• Albin Kurti’nin partisinin (Vetëvendosje-VV) yeniden “derin devlet” operasyonu ile bölünüp, bölünmeyeceği? Bir önceki seçim sonuçlarında partiyi bölmüşlerdi.

Bu üç önemli sorunun en önemlisi, “derin devletin” Albin Kurti’ye yeni bir parçalama operasyonu yapıp yapmayacağı. Bu sorunun cevabı, diğer ikisini de belirleyecek.

Albin Kurti’iyi tebrik ediyorum.

Bir şeyin takipçisi olacağımı da ona buradan hatırlatıyorum: “Siyasal İslamcı unsurlarla” ilişkileri sürecek mi? Sol nasyonalist kimliğinden merkeze doğru yanaşan Albin Kurti ve dine karşı daha da ılımlı hale gelen Albin Kurti, bu ılımlı halini muhafaza edecek mi? Siyasal İslam konusunda tuzağa düşecek mi?

Kosova halkı, seçim sonuçları ile adeta bir “devrim” gerçekleştirdi.

Savaş sonrası oluşan “savaş lordlarının iktidarları” yıkılıyor.

Rüşvet, yolsuzluk, akraba kayırmacılığı, demokrasiye bir türlü izin verilmemesi, kumarhane ve fuhuş sektörünün zirve yapması, kirli mafya ilişkilerinin kontrol edilememesi, ihale yolsuzlukları ile millet malının şahsileştirilmesi sona eriyor ve “oligark yapı” yıkılıyor.

Ciddi bir güçlük ile de yeni iktidar yüz yüze. Fakirlik, işsizlik ve çok düşük gelir seviyesi.

Ben Türkiye’ye bir hatırlatmada bulunayım:

Türkiye; görebileceği en normal, kendisi ile işbirliğine en yakın yeni bir Kosova hükümeti ile karşılaşacak. Kişisel ilişki artık kurumsal ilişkiye dönecek. Bu çok kıymetli. Ancak Türkiye’deki demokratik siyasetin her seviyede bu yeni hükümete destek vermesi hayati derecede önemli.

Başta merkezi hükümet olmak üzere, İstanbul-Ankara-İzmir gibi imkanlı olan büyük belediyelerin, yeni hükümete destek olması gerek. Ekrem bey, Mansur bey ve Tunç bey bu desteğe öncülük etmeli. Bu makamlara meselenin ciddiyeti anlatılmalı ve meydan Türkiye dışındaki aktörlere terk edilmemeli. Ben elimden geleni yapmaya çabalıyorum.

Bu destek; Kosova Türkiye işbirliği ve ilişkilerini yepyeni bir vizyona sokmada anahtar faktör.

Şimdiye kadar olan hamaset ve ülke mühendisliği anlayışı, artık bu yeni iktidarla ortadan kalkacak ve medeni iki devletin, demokratik zeminde, “gerçek ilişkiye” kavuşması da sağlanacak. 

Hayırlı olsun.

9 YORUMLAR

 1. 🤗 Adelina, hanim merhaba! Henuz yazınızı vaktim olmadiğı için okuyamadım.
  Halk dediğin Kosovalılar gibi olur.Tebrikler Allah seçilenlerde Kosova halkinada kolaylik versin ve seçım sonuçlarida hepinize hayirlı ve uğulu olsun.
  Kosova halkını tekrar tebrik ediyorum, MaşAllah nazar değmesin.👍
  Allaha emanet olunuz.

 2. Seçim sonucu hayırlı olsun…
  Yazınızın sonundaki önerilerinize aynen katılıyorum…
  Ayrıca sadece Kosova ve Balkanlarda değil, hem Türkiye hem de bütün dünyada “demokrasi ve seçimler” ile ilgili, daha doğrusu “sistem/düzen” ile ilgili büyük sıkıntılar var.
  Sistem/düzen ile ilgili bu sıkıntılar giderilmedikçe, maalesef bütün dünyada bu sıkıntılar yaşanmaya devam edecek…
  Biz kırk yıl boyunca Erbakan Hocamız ile “sistem/düzen” konusunda çok önemli çalışmalar yaptık ve sonuç olarak “Adil Düzen, Adil Ekonomik Düzen, Faizsiz Ortaklık Sistemi, Adil Dünya Düzeni, Adil Düzene Göre İNSANLIK ANAYASASI” gibi çok önemli çalışmalar ortaya çıktı…
  Bu ve benzeri çalışmalar yapılıp uygulandıkça dünya/insanlık bu olumlu gelişmelerden etkilenecek, zamanla genel olarak Balkanlar ve özel olarak da KOSOVA bunlardan nasiplenecektir, inşallah…
  Kosova’daki son seçimin bu yöndeki gelişmelerin başlangıcı olması dua ve dileklerimle..
  Çalışmalarınızda başarılarınızın artarak devamı bir diğer dileğimdir…
  Selam dua hürmet ve muhabbetle…
  Kosovalı Hemşeriniz RNE

 3. Merhaba hemşehrim. Çok değerli katkılarınıza teşekkür ederim. Rahmetli gibi uzun perspektifli çalışmalar yapılmıyor artık. Bütün siyasetçiler “pop star”. “Konjonktür siyasetçisi”. Kolay gelsin.

 4. Kosova halkının iradesinin seçime olduğu kadar kurulacak yeni hükümete de yansımasını, siyasi entrikaların akâmete uğramasını gönülden diliyorum. Türkiye den, Kosova’da selam ve sevgiler.

  • Selim bey merhaba, değerli temennileriniz için çok teşekkür ederim. Seçim neticeleri, hükümet oluşumuna tam olarak yansıyacak görülüyor. Ancak yine de temkinli olmak gerek. Kolay gelsin.

 5. Ne hükümetin geç kurulması, ne koalisyonlar, ne de parlamenter demokrasi kötü bir şey değildir. Demokrasinin doğası budur.
  Otokratlar bütün olumsuzlukları bu argümanlara yükleyip propagandalarını bu yönde yaparlar, asla izin vermeyin.
  Biz başaramadık maalesef, siz başarısız olmayın, parayla pulla olacak şeyler bir şekilde çözülebilir ama demokrasi yoksa hiçbirşeyi çözemezsiniz
  Hani denir ya; ‘sağlık sıhhat olsun gerisi önemli değil’.
  Demokrasi olsun gerisi önemli değil.
  Hayırlı uğurlu olması dileğiyle

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here