Kovid-19 toplantısına çağrılmadı.. Halk hesabını sorar

1

Sağlık Bakanlığı tarafından İstanbul’da Covid-19 vakaları için düzenlenen toplantıya İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu davet edilmedi. Toplantıyı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sosyal medya paylaşımından öğrenen İmamoğlu dışında İstanbul’un bürokratlarının tamamı katıldı.

“Dün yapılan şeyi, asgari tarifle büyük bir nezaketsizlik olarak kabul ediyorum.” diyen İmamoğlu, şunları ifade etti: “İstanbul’da siz, pandemi için bir toplantı yapacaksınız -adı ne olursa olsun- ve bu kadar önemli bir aşamada, önemli kararların, önemli verilerin paylaşıldığı bir toplantı yapacaksınız, işin tam da göbeğinde olan bir kurumu, davet etmeyeceksiniz. Halkımız bunu görür, hesabını da sorar.”

“Dünkü tartışmaların üzerine, bu sabah, Sağlık Bakanı ve Vali’yle resmi bir görüşmeniz oldu mu? Ya da sizi aradılar mı?” sorusuna İmamoğlu, “Yok. Bu işte küsmek olmaz. Ben, İBB Başkanıyım. Kafama takılan bir şey oldu mu; ararım, yazımı yazarım. Hiç küsmek olur mu? Milletimizin canıyla ilgili mücadele veriyoruz. Bu işte küsmek olmaz. Birileri baştan küsmüşler. Sebebi ne; bilmiyorum. Baştan küsmüşler yani. Toplantıyı düzenlerken küsmüşler. Tedirginler. Ya bu millet, bu tedirginlikten kurtulmak zorunda. Vali tedirgin, Bakan tedirgin… Açık ve net… Sebebi ne? Gidin, onlara sorun; bilmiyorum ben. Benim küsmek diye bir limitim yok. Bu milli meselelerde kim nereye çağırırsa, koşar giderim. Hangi bakan, hangi yetkili, genel müdür; mevkiine de bakmam. O gelsin, ben geleyim. Buna da bakmam. Nezaket kısmına da bakmam; koşar giderim. Konu İstanbullu, İstanbullunun canı.” karşılığını verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise hafta sonundan başlayarak 5 gün İstanbul’da olacağını belirterek Ekrem İmamoğlu ile de görüşmeyi planladığını açıkladı.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “İstanbul halkının seçtiği İstanbul’un gerçek temsilcisi olan Büyükşehir Belediye Başkanını çağırmıyorsunuz. Bu olacak iş mi?” diye sordu.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu başta olmak üzere CHP’li belediyelerde yardımların insan onuru yok edilmeden gerçekleştirildiğini vurguladı. Özkoç, “Onlarsa askıda ekmek için insanları kuyruğa sokup yüzlerini kızartarak, ‘Biz insanımızı kucaklıyoruz’ diyorlar. İnsanlarla dalga geçiyor.” diye konuştu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında dün İstanbul’da Kovid-19 salgınına ilişkin bir toplantı düzenlendiğini hatırlatan Engin Özkoç, “Vali ve Emniyet Müdürü var ama İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yok. Sayın Bakan, sonradan, ‘Ben ona uğrayacağım’ diye açıklama yapıyor. Geçerken uğrayacak. Bu, tam bir rezalettir.” ifadelerini kullandı.

1 YORUM

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here