Kredi Kartı ile Zekat ve Fitre verilir mi?

0

Sevgili Gençler, kendini genç hissedenler ve ileride genç olup merak içinde yeni bilgiler öğrenmek isteyecek bugünün çocukları,

Ramazan ayı bitiyor ve zekat-fitre konusunda sorular da artmaya başladı. Sorular soruları takip ediyor ve insanlarımız bazı konuları anlamaya çalışsalar da, yükümlülüklerini yerine getirmek adına gene de bilinen prosedürü yapmak istiyorlar.

Bazı gençler de ısrarla bazı konuları irdeleyerek doğru ve yerinde olanı yapmak istiyorlar. Bu durum, hem kendileri için ve hem de aileleri için geçerli.

Bizler de hep söylüyoruz: ‘Sorun, aklınıza takılanları sormaktan çekinmeyin. Aptalca sorular yoktur. ‘Tüh, soramadım ya’ diye pişmanlıklar vardır’.

Kredi kartı ile zekat-fitre verilir mi?

Aslında bu soru cevaplanmış. Selçuk Üniversitesi’nden bir öğretim üyesi fetvayı vermiş.

Ne demiş bakalım:

‘Fakirin veya ihtiyaç sahibinin pos makinesi kullanma gibi bir lüksü yok. Dernekler aracılığıyla bunu gerçekleştirmek mümkün. Dernek bunu alır, fakire verirse herhangi bir sorun çıkmaz. Burada önemli olan yeter ki faize girmesin’.

Konya müftülüğü Alo fetva hattı da, kredi kartıyla zekat-fitre verilmesinde herhangi bir sorun yoktur, demiş.

Gençler de soruyorlar:

‘Hocam, kredi kartını bankalar veriyorlar. Bankalar da faizle çalışıyorlar. Kredi kartıyla zekat-fitre verilir deniyor ve sonra da ‘yeter ki faize girmesin’ deniyor. Peki bu nasıl mümkün olacak?’

‘Hocam, zekat-fitre için bir zenginlik şartı var. Ülkemizde kredi kartları parasal açıdan destek olması için kullanılıyor. Bu adam zaten parası yeterli olsa, kredi kartı kullanmaz. Peki bu kişi neden zekat-fitre versin?’

‘Hocam, yıllanmış birikim olarak altınlarımız var ama kredi kartları borcumuz da çok fazla, biz ne kadar zekat vermeliyiz? Zekat veriyoruz zaten, fitre de verecek miyiz?

Soruları çok da fazlalaştırmak istemiyorum. Velhasıl insanlarımız net çözümler bulabilmiş değiller.

Yaptıkları sadece ‘günü/ayı kurtarmak’. ‘Bu ramazan üzerimize düşeni yapalım da, gelecek ramazan Allah kerimdir’ mantığı ile hareket ediliyor, anlayacağınız.

İnsanlarımızı kandırmak için hiç durmadan zekat-fitre ticareti yapan DİNCİLER olduğu için, biz de tekrar tekrar ifade edelim:

  1. İşin aslı şu: Zekat, vergidir. Ödediğiniz vergileri hesaplayıp, artan ödemeniz gereken zekat kalmışsa, bunu devletin yardım kuruluşlarına verebilirsiniz.
  2. Zekat vermek için ‘zenginlik şartı’ vardır. Borçlu olan kişiler zengin statüsünde değildirler. Herhangi bir dini grubun baskısı ile kendinizi zekat vermeye mecbur hissetmeyin.
  3. Dini grupların, cemaatlerin ZEKAT TOPLAMA YETKİLERİ YOKTUR….

Gelelim Fitre konusuna.

Sadaka-i Fıtr, zekat vermekle yükümlü her kişinin vermek zorunda olduğu bir sadakadır. Sonra da verilebilir olsa da, en güzeli ve vacib olanı Ramazan Bayramı’nın birinci günü verilmesidir.

Peki Fitre konusunda işin aslı ne?

Hz. Muhammed (sav) zamanında fitrenin, hurma-arpa-buğday cinsi mallardan bir ya da yarım ‘sa’ ölçüsünde olduğudur.

‘Rasûlullah’ın hurmadan 1 sâ`, buğdaydan 1/2 sâ` takdir etmiş olduğunu bildirmiştir’. (Ebu Davut, Zekat maddesi, 20)

1 Sa yaklaşık 3 kg’dır. 100 kg buğdaydan 60 kg un elde edildiğine göre, hanefilere göre 1,5 kg buğdaydan 900 gram un çıkar. Bu da bir kişinin bir günlük yiyeceği olur.

İşte bundan dolayı da, bir günlük yiyecek miktarı, bir kişi için fitre miktarıdır.

Diyanet her yıl bu hesaplamayı yapar ve duyurur. 2017 yılı fitre miktarı 16,00 TL idi, 2018 yılı için açıklanan miktar da 19,00 TL.

Diyanet bu miktarı neden böyle hesaplayıp, duyuruyor? Soru bu.

İnsanlarımız zengin de olsa, borçlu da olsa, orta halli de olsa fitre vermek istiyorlar. Başta diyanet ve diğer dini gruplar, cemaatler de zekat-fitre toplamak için zaten bahaneler arıyorlar.

Bundan dolayı da, bu kişi zengin mi, nisap miktarını karşılıyor mu gibi soruları kesinlikle yöneltmiyorlar ve mümkünse görmezden geliyorlar.

Fitreyi zengin olanlar vereceği için. Aklımıza da sorular geliyor doğal olarak.

Zengin olanlar acaba 2018 yılı itibariyle 19,00 TL ile bir günlük yiyeceklerini karşılayabiliyorlar mı?

Diyanet çalışanları ya da görev yapan hocalar 19,00 TL ile bir günlük yiyeceklerini karşılayabiliyorlar mı?

Aktüel fiyatlara vakıf değilim ama sanıyorum insan 19,00 TL’ye anca kahvaltı yapabilir. Hatta biraz araştırdım ve kahvaltının en az 25,00 TL’den başladığını gördüm. Buna öğle yemeğini, akşam yemeğini de ekleyin.
Fitre miktarı en az 100,00 TL’yi bulur.

İşin aslı yani şu:

Zekat ve Fitre için kıstas/ölçüt zenginlik sınırıdır. Anca zengin olanlar fitre verirler ve bu fitre miktarı da hiç öyle dendiği gibi 19,00 TL olamaz.

Bunun en doğrusunu zaten siz kendiniz bilirsiniz. Hocalara, dini grupçulara sorarsanız, dediğim gibi, onlar zekat-fitre gelsin diye hemen size bir hesap çıkarırlar.

Siz onlara bakmayın. Siz en iyisi kendiniz karar verin.

Başkalarının direktifleriyle hareket eden varlıklar olmamız gerekseydi ROBOT olurduk, ama biz İNSANIZ…. Öyle değil mi?

 

Sevgi ve Bilgiyle kalın.

Önceki İçerikMİT MİTinglerin Neresinde?
Sonraki İçerik27 yıl sonra gelen çözüm.. Kuzey Makedonya Cumhuriyeti
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here