Kürt sorunu çözüldüyse siyasetçileri neden rehin alıyorsunuz?

0

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. “HDP tüm denklemleri değiştirebilecek kurucu bir kudrete sahiptir.” diyen Sancar, şunları söyledi:

“Bunun için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Tüm toplumsal kesimlerin değişim talebi, bizlerin sorumluluğunu artırmaktadır. Türkiye’nin dört bir yanında HDP’ye olan inanç ve güven de artıyor. Deklarasyonumuzdaki amacımız ne birileriyle pazarlık ne de birilerine ayar verme derdidir. Herkesi demokratik ortak yaşamı birlikte kurmaya davettir. Milletvekili seçimlerinde tutumumuz demokrasi güçleriyle, ezilenlerle yürüdüğümüz mücadele birliğini büyütmektir.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de tutumumuz açık. Tutumumuz, isimler üzerinden değil temel ilkeler çerçevesinde ve müzakere anlayışı içinde hareket etmektir. Bu ilkeler sorunları çözmek, ülkeyi birlikte yönetmek, halklara onurlu bir gelecek yaratmak için yol gösteriyor.

İttifak arayışımızın olmadığını bir kez daha ilan ediyoruz. Ancak elbette siyasi muhalefet ile seçim güvenliğinden geçiş sürecine, demokrasinin yerelliğinden barışa, her alanda konuşarak, müzakere ederek yol yürüme amacındayız. Çünkü Türkiye’nin ihtiyacı budur.

Kürt sorunu çözüldüyse demokrasi ve barış için mücadele eden siyasetçileri neden rehin alıyorsunuz? Türkiye’nin 3’te birinde seçim sonuçlarını yok sayan bir anlayış Kürt sorununu çözmüş olabilir mi? Madem çözdünüz neden hala panzerler Kürt çocukları ezerek öldürüyor!

Kürtlerin onurlu mücadelesi ‘Kürt yoktur’ sözünü yutturdu. Şimdi kimse bunu demeye cesaret edemiyor. Bu sefer ‘Kürt sorunu yoktur’ demeye başladılar. Bu da kararlı duruşla çöktü. Şimdi yapılması gereken çözüm için, kalıcı barış için imkanları ve yolları yaratmaktır.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here