Kürt sorununun çözümü diyalog, müzakere, demokratik siyaset, toplumsal meşruiyet ve mutabakattan geçiyor..

1

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Musa Anter ve Özgür Basın Şehitleri Gazetecilik Ödülleri töreninde konuştu.

“Bugün en ağır şartlarda hakikat, adalet ve demokrasi mücadelesini yürütmeye devam ediyor özgür basın.” diyen Sancar, şunları söyledi: “Bunun neden yürütüldüğünün bizler de çok iyi farkındayız. Savaşların ilk kurbanı hakikattir, savaş baronlarının en büyük silahı yalandır. Dolayısıyla eğer barışa ulaşmak istiyorsa mutlaka ama mutlaka hakikatin peşinden gitmek ve o yoldan asla ayrılmamak zorundayız. Bu bedelleri ödemeden gelecek kuşaklara, bu ülkede yaşayan halklara ve inançlara özgür ve huzurlu bir gelecek veremeyeceğimizi biliyoruz.

Bizim burada hedefimiz özgür bir gelecek ve barış içinde eşit ortak yaşamdır. Buna en büyük katkıyı hakikat mücadelesinin öncüleri yapıyor. O nedenle bu ödül töreninde, burada bir araya gelmek de öncelikle savaş politikalarıyla hayatını sürdüren bu despotik yönetime, savaş üzerinden rant devşiren baronlara, savaş sevicilerine bir yanıttır. Karşınızda yılmayan, yılmayacak olan bir özgür basın ordusu var. En büyük silahları hakikat, en büyük hedefleri de adalettir.

Bizler Kürt sorununda hangi bedellerle özgürlük ve demokrasi mücadelesini yürütüldüğünü biliyoruz. Kürt sorununda çözümün nereden geçtiğini sürekli anlatıyoruz. Bunun yolu diyalog, müzakere, demokratik siyaset, toplumsal meşruiyet ve mutabakattır. Her bir adımında, sorunun çözümünde her bir adımında özgür basının ve basın özgürlüğünün vazgeçilmez bir yolu ve işlevi olduğunu herkesin bir kere bile aklından çıkarmaması gerekiyor. Kürt sorununda demokratik çözüm ise ülkenin bütün haklarına özgürlük ve eşitlik demektir. Demokrasi sorununu temelden çözmek demektir. Hakikat, adalet, barış ve demokrasi denkleminden o yüzden asla vazgeçmiyoruz. Bu yol hepimizin yoludur.”

1 YORUM

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here