Küskün olduğumuz Avrupa ile ilgili haberler

0

Avrupa ile küslük halindeyiz; hatta ‘düşman’ modundayız.

Haberler de ona göre..

Çavuşoğlu: Halkımızın umurunda değil

Avrupa Parlamentosu’nun (AP) müzakereleri dondurma kararını değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Bu karar halkımızın umurunda değil” dedi.

Türkiye’nin ne büyük ortağı Avrupa Birliği, ihracat ve ithalat olarak; ekonomi sıkıntıya girerse, AP ev AB kararları halkımızın da umuruna girer. (Dolar şu anda: 3.4638: Olan benim umurumda).

AP kararı 

Dün Avrupa Parlamentosu “Avrupa Birliği Türkiye ile üyelik müzakerelerini dondursun” kararını 37 oya karşı 479 oyla aldı; 107 üye çekinser kaldı.

Darbe girişimi sonrası başlayan OHAL uygulaması ve geniş çaplı tutuklamalar ile idam cezasının geri getirileceğine dair resmi ağızların açıklamalarının gerekçe gösterileceği belliydi de, Lozan’ın tartışmaya açılmasının metne girmesi beklenmiyordu.

O da girdi.

Gözler şimdi 15-16 Aralık’ta yapılacak AB Zirvesi’nde…

Reklam

Bu arada, Ankara’nın kararı işleme sokmadan Türkiye’nin Brüksel’deki AB Daimi Temsilciliği aracılığıyla AP’ye iade etmesi öngörülüyor.

İngiltere ben katılmıyorum dedi

AB tam üyelik sürecinde Türkiye yanlısı bir tutum izlemiş olan İngiltere, AB’den çıkma kararı alınan Brexit referandumu sonrasında da aynı tutumunu devam ettirdiğini, Avrupa Parlamentosu kararından sonra da belli etti.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, “Birleşik Krallık, Türkiye’de reformları teşvik etme, istikrarı sağlamlaştırma veTürkiye’deki güvenlik ile göç gibi ortak sorunları çözmedeki taahhütlerini sürdürmektedir. Birleşik Krallık, gerekli koşulları karşılayan, Avrupa Birliği’ne katılım sürecine bağlı olan ülkeleri desteklemeye devam edecektir” açıklaması yaptı.

Avusturya’dan Türkiye’ye silah ambargosu kararı

AB üyesi ülkelerin dışişleri ve savunma bakanlarının son Brüksel toplantısında, “Türkiye ile üyelik müzakereleri durdurulsun” çağrısında bulunan Avusturya, AP kararı sonrası bir adım ileriye gitti.

Avusturya Meclisi, Türkiye’ye askeri teçhizat ve malzeme ihracatının engellenmesini talep eden önergeyi kabul etti.

 

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here