Kuzey Kore’den ilk füze denemesi..

0

Güney Koreli yetkililer, Amerika Birleşik Devletleri ile bir süredir müzakere yürüten Kuzey Kore’nin iki adet kısa menzilli füze ateşlediğini iddia etti.

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı, Kuzey Kore’nin doğusunda yer alan Wonsan kenti kıyısından perşembe sabahı iki kısa menzilli füzenin ateşlendiğini açıkladı. Füzelerin yaklaşık 50 kilometre irtifa kazanıp 430 kilometre yol aldığı belirtildi. Yapılan testlerin kendilerine yönelik askeri bir tehdit oluşturduğunu ifade eden Güney Kore Savunma Bakanlığı, Kuzey Kore’ye gerilimi artıracak adımlar atmaması yönünde çağrı yaptı.

ABD ve Japonya’dan yapılan açıklamalarda Kuzey Kore’nin füze ateşlediği doğrulanırken, konu hakkında incelemelerin devam ettiği bilgisi paylaşıldı. Japonya Başbakanı Shinzo Abe, füzelerin Japonya’nın güvenliğini tehlikeye düşürmediğini, bu aşamada Washington ile daha yakın çalışacaklarını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği tarihi zirveden bu yana Pyongyang ilk defa bir füze denemesi yaptı. Bu durumun, uzun bir aradan sonra yeniden başlayan nükleer silahsızlandırma müzakere sürecini tehlikeye atacağı yorumları yapılıyor.

Kim Jong Un, geçtiğimiz günlerde de ABD’ye yönelik mesaj olarak yorumlanan bir hamleyle balistik füze taşıyabildiği tahmin edilen yeni askeri denizaltılarını teftiş etmişti.

BM’den ABD ve Kuzey Kore’ye nükleer görüşmelere yeniden başlama çağrısı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kuzey Kore’nin yeni bir balistik füze denemesinin ardından, ABD ile Pyongyang arasındaki nükleer görüşmelerin yeniden başlaması çağrısı yaptı. BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, günlük basın brifinginde, Kuzey Kore’nin yeni bir balistik füze denemesinden endişe duyduklarını söyledi.

Haq, BM Genel Sekreteri Guterres’in ABD ve Kuzey Kore arasındaki nükleer görüşmelerin hızlı bir şekilde yeniden başlaması çağrısında bulunduğunu ifade etti.

Reklam

ABD Başkanı Donald Trump geçen haziranda Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Kuzey ve Güney Kore arasında bulunan “silahsızlandırılmış bölge”de görüşmüş ve iki lider nükleer görüşmelerin yeniden başlaması konusunda mutabık kalmıştı.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here