La Cumbre Yanardağı’nda patlama..

0

Ekvador’a bağlı Galapagos Adaları’nda La Cumbre Yanardağı’nda patlama meydana geldi. Ekvador’un Galapagos Ulusal Park İdaresinden yapılan açıklamada, Fernandina Adası’ndaki La Cumbre Yanardağı’nda volkanik faaliyet tespit edildiği bildirildi.

Açıklamada, yanardağın iki yıla yakın aradan sonra yeniden lav püskürtmeye başladığı belirtildi. 1476 metrelik yanardağ en son 2018’de faaliyete geçmişti. İnsan yerleşiminin bulunmadığı Fernandina Adası, aralarında iguana ve penguenlerin olduğu çok sayıda hayvan türüne ev sahipliği yapıyor.

Filipinler’de Taal Yanardağı’nın faaliyete geçmesi ile çevresindeki köyler boşaltıldı. Yetkililer, 8 bin köylünün en az 38 tahliye merkezine transfer edildiğini açıkladı. Taal’den çıkan kül dumanı, 100 kilometreden fazla ilerleyerek başkent Manila’ya kadar ulaştı.

Manila Uluslararası Havalimanı’nın kapatılması sonucu 240’dan fazla uçuş iptal edildi. Bölgede okullar tatil olurken patlamalar görünen yanardağ sebebi ile devlet daireleri de kapatıldı. Taal Yanardağı’nın faaliyete geçmesi sonrası henüz kayıplarla ilgili açıklama yapılmadı. Yanardağdan çıkan duman gökyüzünü kaplarken küller etrafdaki yerleşim bölgesinde yaşamı olumsuz etkiledi.

Başkent Manila’nın kuzeyindeki Clark bölgesinde bulunan havalimanının da dumanların ilerlemesi devam ederse kapatılması söz konusu.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here