Lozan’ı Beğenmeyenlerden Vize Muafiyeti İstiyoruz

3

“Atatürk çok iyi idi ama İsmet Paşa var ya. Ah İsmet ah..” Bu söylemin nedense Lozan’ın 97. yılında bir tekrarı ile müşerref olduk. Bayram seyran değildi ama maksat İsmet Paşa’ya ve oradan CHP’ye atış yapmak olsun. Malum İstanbul’da 800 bin fark yemek ağır yemek yemeye benzemiyor. Soda içsen olmaz. Gazoz hiç olmaz. O yüzden Lozan’ın yıldönümü vesile oldu.

CeHaPe zihniyetine dair twitter konferansı ve seminer dizisi takip ettik. Mesela Burhan Kuzu bize Batum’u Lozan’da kaybettiğimizi anlattı. 

Batum’un o dönem Rusya’ya ait olması ve Rusya’nın Lozan’a taraf olmaması falan da kıymet taşımıyordu. Rusya ya da o zamanki SSCB katılmadığı anlaşmadan koca Batum’u alıp dönmüştü.

CeHaPe solcu olduğu için muhtemelen Batum’u anlaşmanın tarafı olmasa da SSCB’ye layık bulmuş olmalı. Siz bakmayın 93 harbinde Batum’un Ruslara geçtiğine. Onlar hep kitabi bilgi. Twittter profesörü Hocadan daha mı iyi bilecek tarih yazarları. Hatta Batum belediyesi de kendine danışman olarak Burhan beyi seçmediği için Lozan’da başlarına gelenden haberdar değil.

Lozan’da İsmet Paşa’nın beceriksizliği ile topraklarımızı adalarımızı kaybetmişiz ya, insan ister istemez soruyor İsmet Paşa’yı oraya gönderenin hiç mi suçu yok? Muhtemelen günümüzde öyle oluyor ki, İsmet Paşa’nın keyfine göre anlaşma teatisi yaptığını zannediyorlar.

Atatürk 4 yıl gece gündüz savaşıp kazandığı zaferin neticesinin yazıldığı konferansa İsmet Paşa’yı muhtemelen ‘git kafana göre takıl gel’ diyerek yollamış bu mantıkla. Demek ki sistem şimdi böyle işliyor.

Diplomatlar ülkemiz adına imza ettikleri anlaşmaları kimseye sormuyor, akıllarınca doldurup geri geliyor anlaşılan.

Zaten şüphelenmiyor değildim. Mesela bu Doğu Akdeniz petrol arama mevzusunda bir şekilde Türkiye’nin geçmiş diplomatik eksiklerinin ve konuya vaktinde müdahale etmemesinin rolünden söz ediliyor.
İncelemek lazım..

Atatürk’ü hafife alıp hayatlarının en unutulmaz hayal kırıklığını yaşayan ülkeler bunun bedelini ağır biçimde ödediler. Atatürk’ün diplomasi anlayışını eleştirip İsmet Paşa üzerinden Lozan’ı sorgulayanlar bakalım hangi hayal kırıklığını yaşayacak.

‘Kişi alemi kendi gibi bilir’ ya, belli ki, Atatürk’ün kazandığı savaşın sonuçlarını berbat edecek bir diplomatı Lozan’a gönderebileceğini tasavvur edenler var. Sanırım İsmet Paşa’yı İsviçre çikolatası ya da bazıları gibi İsviçre saati meraklısı sanıyorlar.

‘İnsan alemde hayal ettikçe yaşar’ da, hayalin de sınırları olmalıdır. Lozan anlaşmasını beğenmeyenlerin yıllardır vize muafiyeti dahi sağlayamadığını biz biliyoruz da, kendileri farkında mı acaba ?

Çok sevdiğim bir laf vardır: “Kesb ile ta o kadar cehl olmaz, Cehlin ol mertebesi sehl olmaz.”
Türkçesi; “Bu kadar cehalet, çalışarak elde edilemez. Cehaletin bu kadarı kolay olmaz.”
Yani oluruna akışına bıraksan belki o kadar sıkıntı yok. Ama zorladıkça ortalık iyice karışıyor.

Yine de anlamadık diyene bendenizin aciz sözleri ile değil bizatihi Gazi’nin kendi ifadesi ile seslenelim o vakit :
“Lozan Barış Antlaşması, Türk ulusuna karşı, yüzyıllardan beri hazırlanmış ve Sevr Antlaşması’yla tamamlandığı sanılmış, büyük bir yok etme eyleminin yıkılışını bildirir bir belgedir.
Osmanlı tarihinde benzeri görülmemiş bir siyasal utku yapıtıdır!”

3 YORUMLAR

 1. Veysi bey! Rahmeli İnönünün ve Atatürkün yerinde son 17 yıl Türkiyeyi dişarda yalnızlaştıran içerde iflas ettiren ve borç batakliğinda boğanlar olsaidiler, ne yapardılar?
  Bence Türkiyeyi eş dost ve ailelerine tapılar, milletide maraba yapatdilar ve şu an Türkiye diye bir ülkede kalmazdı.

  Batılilar savaştiklari bir ülkenin kahramanlarinı övgü ile aniyorlar.

  Peki şimdiki müttefiklerini nasil aniyorlar?

 2. Sn.Veysi bey yazınızı okudum başlık herşeyi özetliyor.
  Lozan barışmı hezimetmi yalan söyleyen tarih utansın hayatım ve hatıratım zırvaları ile büyümüş bir nesilden geliyorum.
  Hani yunan heyeti selanik kendilerinde kalacakmı diye düşünürken türk heyeti Meriç nehrini sınır gösterince perdenin arkasına geçip ağlamış.şehir efsanesi.
  Sadece şunu söylüyebilirim.
  Eskilerin dediği gibi bekara karı boşamak çok kolaydır.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here