Macron’dan Türkiye açıklaması.. Libya’da tarihi ve cezai sorumluluk sahibi

0

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştükten sonra konuştu.

“Şu anda bizim açımızdan Türkiye’nin kabul edilebilir olmayan Libya politikasının açıklığa kavuşturulması gereken bir noktadayız.” ifadelerini kullanan Macron, Libya’nın 2011’den bu yana bir iç savaşın içerisinde bulunduğunu hatırlattı.

Türkiye’nin de bu savaşa karışan ‘ilk dış müdahaleci’ güç olduğunu iddia eden Macron, Türkiye’yi verdiği taahhütlerin hiçbirine riayet etmemekle suçlayarak “Fransa, Ankara’yı savaşın yaşandığı ülkede ateşkesin sağlanmasının önündeki bir engel olarak görüyor.” dedi.

Ülkesinin Libya’nın doğusunda konuşlu Halife Hafter’i desteklediği yönündeki iddiaları reddeden Macron, Paris’in “siyasi bir çözüm” bulunmasından yana olduğunu kaydetti. Ankara’ya yönelik suçlamalarının dozunu daha da arttıran Macron, “NATO üyesi olduğunu iddia eden veya en azından iddia ettiği gibi NATO üyesi olan Türkiye’nin tarihi ve cezai sorumluluğu var.” diye konuştu.

Macron, “Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’si (Ocak ayında düzenlenen) Berlin Konferansı’ndaki hiçbir taahhüdüne saygı göstermiyor, Libya’daki askeri varlığını artırdı ve Suriye’den cihatçı savaşçıları yeniden toplu olarak getirdi.” sözleriyle Türkiye’ye suçlamada bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 22 Haziran’da yine Ankara’yı, Libya’da “tehlikeli bir oyun” oynamakla suçlamıştı.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here