Ahlaksızlığın yayılmasını dert ediyorsanız önce elinizdeki kanallara bakın!..

0

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin eğitim merkezinde, basın toplantısı düzenledi. Saadet Partisinin kuruluşunun 19’uncu yıl dönümünün 20 Temmuz’da kutlandığına işaret eden Karamollaoğlu, partinin kurucu genel başkanı Necmettin Erbakan’ı rahmetle andı.

Karamollaoğlu, 20 Temmuz’un aynı zamanda Kıbrıs Barış Harekatı’nın da yıl dönümünü olduğunu hatırlatarak, “Kıbrıs Barış Harekatı, ülkemizin eşsiz bir zaferi olarak tarihe geçmiştir. Harekat ile milletimiz ve Kıbrıslı kardeşlerimizin hakları tavizsiz şekilde korunmuş, Kıbrıs’ta yaşanan katliamlar durdurulmuş, barış ve huzur tesis edilmiştir.” değerlendirmesi yaptı.

Karamollaoğlu, harekatta emeği geçen Necmettin Erbakan ile dönemin Başbakanı Bülent Ecevit ve kararı destekleyen bütün siyasileri, şehit ve gazileri minnetle andı. Ayasofya Camisi’nin ibadete açılmasına ilişkin görüşlerini paylaşan Karamollaoğlu, “Bu konudaki memnuniyetimizi, mutluluğumuzu tekrar tekrar dile getirdik, dile getirmeye devam edeceğiz. Çünkü bu önemli bir adımdır ülkemiz için.” diye konuştu.

Karamollaoğlu, Ayasofya Camisi’nin açılışı sonrasında ülkenin problemlerine odaklanılması çağrısında bulundu. Türkiye’nin, dünyanın fındık üretiminin yüzde 60-65’ini karşıladığını vurgulayan Karamollaoğlu, “Fındık, bizim her zaman derdimiz. Üretimin yüzde 65’ini karşılayan bir ülke, fındık fiyatlarını belirlemede etkili olmuyor. Bunu ne anlamak ne de anlatmak mümkün değil.” dedi.

Karamollaoğlu, Çarşamba Ovası’nda kurulacak biyokütle enerji santraline de değinerek, “Fındık kabuklarının yakılması ile enerji elde edilecek. Bu santralin şu anda Çarşamba Ovası’nın göbeğine kurulması planlanıyor. Böyle bir fabrikanın kurulacağı verimsiz arazi kalmadı mı siz gidip çiftçinin ekmeğini elinden alacak bir yatırıma o ovada tevessül ediyorsunuz.” ifadesini kullandı.

Çiftçilerin isyanına kulak verilmesini isteyen Karamollaoğlu, “Biz, bu kararın tekrar gözden geçirilmesini ve bu girişimden vazgeçilmesini tavsiye ediyoruz.” diye konuştu. Geçen hafta hayatını kaybeden Suriyeli Hamza’ya da değinen Karamollaoğlu şöyle devam etti:

“Bizde pek gözükmeyen ırkçılık problemi, son dönemlerde ortaya çıkmaya başladı. Bugün ırkçılık problemi bütün dünyanın problemidir. Aslında bu problem Batı’nın geçmişinde zaten vardı. Ancak bizim gündemimizde olmadı. Irkçılık, bir fikir ve ideoloji değil, insanlığın ortak yaşam ve barış kültürünü tehdit eden bir mikroptur. En son örneğini acı şekilde yaşadık. Bir kadına hakaret edenleri uyardığı için 17 yaşındaki Suriyeli Hamza öldürüldü. Bizim milletimiz necip bir millettir. Birilerinin pompaladığı mülteci düşmanlığı olumsuz hadiselere yol açmaktadır.”

Karamollaoğlu, Van Gölü’nden hala mülteci cesetlerinin çıkarıldığını anımsatarak, hayatını kaybedenlerin sayısının 60’ı geçtiğini, bu insanların hayatlarını tehlikeye atarak memleketlerini neden terk ettiğini sorusunu herkesin düşünmesi gerektiğini belirtti.

Sosyal medya düzenlemesinin Türkiye Büyük Millet Meclisine geldiğine işaret eden Karamollaoğlu, “Biz, sosyal medyada birtakım düzenlemelere ihtiyaç olabileceğini düşünüyoruz lakin ihtiyaç bahane edilerek, fikir özgürlüğünün kısıtlanmasını ve susturulmasını doğru bulmuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Karamollaoğlu, hükümetin dış politikasını da değerlendirerek, şunları kaydetti: “Libya’daki gelişmeler bizi endişe ettiriyor. Mısır’da alınan kararı da telin ediyoruz. Libya’da meşru hükümetin yanında olma noktasında alınan kararı biz bütünüyle reddetmemiştik, ama ihtiyatlı olunması gerektiğine vurgu yapmıştık. Rusya, Fransa, ABD karşımızda. Libya’ya süratle barış gelmeli, bütünlüğünü korumalı, üzerine dışarıdan kimse tahakküm uygulayamamalı. Belli ülkelerin oradaki petrolde gözü var. Biz bunu diplomatik ilişkilerle çözmeliyiz.”

Karamollaoğlu, gazetecilerin sorularını da cevaplandırdı. Ayasofya Camisi’nin açılışı için kendisine davet gelip gelmediği sorusuna Karamollaoğlu, “Yok gelmedi şu ana kadar.” karşılığını verdi. Karamollaoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Kanal İstanbul projesine ilişkin bilgilendirme konusunda kendisinden randevu isteyip istemediği sorusu üzerine, “İstendi, bilgi verecekler.” dedi.

“Basın ve fikir özgürlüğü, gündemde önemli yer alıyor. Türkiye, bugün basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasında 154. sırada yer almaktadır.” diyen Karamollaoğlu, şöyle devam etti:

“Birçok gazeteci tutuklu durumda, iktidar şimdi de sosyal medyada sansür uygulamanın peşine düştü. Ne acıdır ki; gençler arasında “Silivri soğuktur” esprisi, uzun zamandır dillerde pelesenk haline geldi. Arkadaşlar hepimiz bilmeliyiz ki; ekonomi iyi gitmiyor! Her geçen gün, evvelkini aratır hale geldik. Rakamlarla oynamak kimseyi kurtarmaz; milletimiz bizzat yaşadığını biliyor.

Geçen yıl; 2 milyon 500 bin kişi bireysel kredi borcunu, 2 milyon 700 bin kişi de kredi kartı borcunu ödeyemedi. Tüketici kredisi ve kredi kartı borcu 583.6 milyar liraydı; 2019’da icra dosyası sayısı 20 milyonu aştı! Eğer çiftçi isyan ediyorsa; o isyana kulak kabartmak, başta iktidar olmak üzere hepimizin görevidir.

Yükselen ırkçılık bütün insanlığı tehdit etmektedir. Bunun en son örneğini, ülkemizde geçtiğimiz hafta çok acı bir şekilde yaşadık. Bir kadına hakaret edenleri uyardığı için dövülerek öldürülen 17 yaşındaki Suriyeli Hamza, hepimizin ortak acısıdır.

Hava Harp Okulu öğrencilerinin yaşadığı mağduriyet, geniş kesimler tarafından bilinmektedir. Öğrenci vasfı olan gençlerin, bir ihtilali planlaması ve rol alması mümkün değildir. Melek Çetinkaya, katıldığı bir TV programında evlat acısı içerisinde kullandığı bazı ifadeler sebebiyle; o programın akabinde hakkında tutuklama kararı veriliyor. Yapmayın! Bu kadın bir anne; acılı, dertli, yüreği yanan bir anne.

15 Temmuz, iktidara karşı değil; ülkeye karşı yapılmıştır. Milletimiz, AK Parti’ye sahip çıkmak için değil; ülkesine sahip çıkmak için sokağa dökülmüştür. Mağdur insanların bedduasını alırsanız; bunun altında kalırsınız, bu şaka değil! Bu tutum ve davranışlarınızdan vazgeçin artık. Hâlâ ‘siyasi ayak’ arıyor, bulamıyorlarmış! ‘Siyasi ayak’ arıyorsanız; önce kendi içinize bakın.

Sosyal Medya Düzenlemesi’, Meclis’e geldi. Sosyal medyada bir takım düzenlemelere ihtiyaç olabilir; fakat bu ihtiyaç bahane edilerek, sosyal medya üzerinden fikir özgürlüğünün kısıtlanmasını ve muhalefetin susturulmaya çalışılmasını doğru bulmuyoruz. Çok açık bir şekilde söylemek istiyorum; ahlaksızlığın yayılmasını dert ediyorsanız, önce kendi elinizde olan kanalların gündüz kuşağına ve akşam dizilerine lütfen bir göz atın.

İktidar, her şeye hükmetme sevdasından vazgeçmelidir! Tarihin akışına müdahale etme çabasında olmamalıdır. Bütün adalar işgal edildi; hükümetten gık çıkmıyor, itiraz edilmiyor! Bir konuya takılıp, bütün konuları ihmal ederseniz; bir yere varamazsınız. Boş şeylerle uğraşacağınıza, ülkenin problemleri ile uğraşın! Nutukla dış politika yürümez.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here