Malatya’da 4, Elazığ’da 18 vatandaş hayatını kaybetti.. 39 kişi göçük altından sağ çıkarıldı

0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Elazığ’ın Sivrice ilçesinde meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremle ilgili Valilik’teki koordinasyon merkezinde basın toplantısı düzenledi.

“Malatya Doğanyol’da 4 vatandaşımız, Elazığ’da 18 vatandaşımız deprem nedeniyle hayatını kaybetti.” diyen Soylu, şu anda ellerindeki temel veriler çerçevesinde hayati fonksiyonlarıyla ilgili tedirginlik yaşanabilecek bir hastanın olmadığını belirterek “Depremin olduğu ilk andan itibaren toplam 39 kişiyi göçük altından sağ olarak çıkardık. Doğanyol’da göçük altında kimse kalmadı. Hasar nedeniyle Adıyaman Cezaevi’nin boşaltılmasının doğru olabileceği yönünde karar alındı.” ifadelerini kullandı.

Sağlık Bakanı Koca da “Deprem bölgesinde 4 sahra hastanemiz ve 48 çadırımız kuruluma hazır. Sağlık kuruluşlarına başvuran 1031 kişiden 382’si yaralıydı. Serviste takibi yapılan 128 hastamızdan 34’ünün tedavisi yoğun bakımda sürüyor.” diye konuştu.

Bakan Kurum ise “368 kişiden oluşan 184 ekiple üstyapıda hasar tespit çalışmalarını yürütüyoruz. Atık su, içme suyu, arıtma tesisleri ve kanalizasyonla alakalı an itibarıyla herhangi bir altyapı problemi bulunmamaktadır.” dedi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here