Manisa’da 5.1 büyüklüğünde deprem..

0

Manisa’da merkez üssü Kırkağaç ilçesi olan 5.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi depremin büyüklüğünü 5.1 olarak açıkladı. ​AFAD ise depremin büyüklüğünü 4.8 olarak açıkladı.

Saat 14.26’da meydana gelen deprem, yerin yaklaşık 7 kilometre derinliğinde gerçekleşti. Manisa Valiliği’nden yapılan açıklamada herhangi bir yaralanma ve hasarın meydana gelmediği belirtildi.

Açıklamada, “28.01.2020 tarihinde saat 14.26’da merkez üssü Kırkağaç ilçesi olan 4.8 büyüklüğünde deprem meydana gelmiştir. Depremde can kaybı, yaralanma ve herhangi bir hasar meydana gelmemiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde 4,8 büyüklüğünde meydana gelen depreme ilişkin, “Şu anda herhangi bir hasar, herhangi bir kayıp söz konusu değil. 4,8 büyüklüğünde, geçmiş olsun.” dedi.

Soylu, 6,8 büyüklüğünde depremin meydana geldiği Sivrice ilçesinde incelemelerini sürdürüyor. Gazetecilerin Kırkağaç ilçesinde saat 14.26’da 4,8 büyüklüğünde meydana gelen depreme ilişkin soruları yanıtlayan Soylu, “Manisa’da 4,8 büyüklüğünde bir deprem oldu. Hemen valimizden bilgi aldı arkadaşlar. AFAD merkezinde çalışıyorlar şu anda, yani Ankara’da 24 saat süreyle hem de tüm çevreden bilgi aldılar. Şu anda herhangi bir hasar, herhangi bir kayıp söz konusu değil. 4,8 büyüklüğünde, geçmiş olsun.” ifadelerini kullandı.

Kırkağaç Belediye Başkanı Yaşar İsmail Gedüz, gazetecilere yaptığı açıklamada, merkez üssü Akhisar olan 22 Ocak’ta meydana gelen 5,4 büyüklüğündeki depremden bu yana, ilçelerinde çok sayıda artçı sarsıntının hissedildiğini dile getirdi.

Bunların hiçbirinin bugün saat 14.26’da meydana gelen deprem kadar kuvvetli hissedilmediğini aktaran Gedüz, “Ben de dahil bütün arkadaşlarımız arazide dolaşıyoruz. Şu ana kadar olumsuz bir durum duymadık. Tehlike bir durum iletilmedi.” dedi.

Alifakı Köyü Muhtarı Burhanettin Top ise bazı evlerde küçük çapta hasar oluştuğunu söyledi. İlk etapta edindiği bilgiye göre herhangi bir kayıp olmadığına değinen Top, “Bazı evlerimizde hasar var. Metruk olan binalar bunlar. Önceki depremde hasar gören binalardaki çatlaklar biraz açılmış görülüyor.” ifadelerini kullandı. Bu arada depremin hissedildiği İzmir kent merkezinde de herhangi bir olumsuzluğun yaşanmadığı belirtildi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here