Marketlerde 3 lira.. Patatesi hayvan yemi olarak kullanıyorlar

0

Marketlerde kilosu 3 liradan satılan patatesi, çiftçiler hayvan yemi olarak kullanmaya başladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, köy ve kasaba ziyaretlerinde depolarda çürümeye terkedilen patatesi hayvan yemi olarak kullanan üreticilerin sorunlarını dinledi. Gürer’e dert yanan üreticiler, 1 liraya mal ettikleri patatesi tüccara 60 kuruşa bile satamadıklarını belirterek “Satamadığımız patatesi artık hayvan yemi olarak kullanıyoruz. Bu ürün 1-2 ay daha depoda kalırsa çürür ve o zaman hayvan yemi olarak da kullanılamaz.” dediler. 

Gürer ise pandemi koşullarına rağmen binbir emekle üretim yapan çiftçilerin, ürünlerini maliyetine bile satamaması nedeniyle ciddi mağduriyet oluştuğunu söyledi. Niğde’deki depolarda 500 bin tona yakın patatesin artık çürümeye yüz tuttuğunu anlatan Gürer, “1 liraya mal edip ürününü 60 kuruşa satamayan üretici, hayvan yemine gelen zamları da göz özünde bulundurarak, patatesi hayvan yemi olarak kullanmaya başladı. Bu durum üretici açısından üzüntü vericidir.” dedi. 

Büyükşehirlerdeki marketlerde 3 liradan satılan patatesin Niğde’de tüccara 60 kuruşa bile satılamadığını vurgulayan Gürer, şunları söyledi:

“İktidar patates üreticisinin sorunlarına kulak tıkıyor. Bu olumsuz tabloyu aylar önce öngörüp yetkilileri uyardık. En azından maliyetini karşılayacak bir fiyatla bu ürün TMO ve Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla alınıp, yine uygun fiyatlarda tüketiciye sunulabilir. Halen bir şans daha varken, iktidarın bu çağrımızı dikkate alıp, patatesin hayvan yemi olarak kullanılmasını önleyip, fakir fukaranın tüketebileceği bir gıda maddesi haline getirmesi gerekir. 1 -2 ay daha bu ürün depoda kalırsa, çürür ve hayvana yem olarak bile verilmez.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here