Maymunlar, test örneklerini çaldı..

0

Hindistan’da bir sağlık çalışanına saldırarak aldıkları şüpheli Covid-19 test örnekleriyle kaçan bir grup maymun, çevrede korku oluşturdu. Hastalığın yayılmasından endişelenen görevliler, testlerin bulunması için yoğun çaba harcadı.

Hindistan’da yiyecek ve hatta telefon gibi ürünleri çalmalarıyla bilinen maymunlar, bu kez Covid-19 testleriyle kayboldu. Euronews’in aktardığına göre Meerut Medical College’de laboratuvar teknisyenine, tedavi gören 4 hastaya ait kan örnekleri ile kampüsten geçerken bir grup maymun saldırdı. Teknisyenin elindeki test örneklerini alan maymunlar, bir anda ağaçlara çıkarak uzaklaştı.

Şüpheli testlerin hastalığın başkalarına bulaşmasına neden olacağından endişelenen yetkililer, çevrede çalışma başlattı. Daha sonra Covid-19 test örnekleri bulunurken, bir maymun da teknisyene ait tıbbi malzemelerle ağaçta oynarken görüldü. Bulunan test örneklerinin zarar görmediği ve tehlikeli bir durum olmadığı açıklandı.

Virüsle mücadelede zafer yolundayız

Hindistan Sağlık Bakanlığı, ülkede iki aydır süren sokağa çıkma yasağının bitmesinden bir gün önce son 24 saatte 7 bin 964 yeni Kovid-19 vakasına rastlandığını, 265 kişinin yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Hindistan’da Kovid-19 vaka sayısı 173 bin 763’e, ölü sayısı da 4 bin 971’e yükseldi.

Vakaların yüzde 70’den fazlasının Maharaştra, Gucarat, Tamil Nadu, Yeni Delhi, Madhya Pradeş ve Racastan’da görüldüğü belirtildi. Hindistan Başbakanı Narendra Modi, hükümetinin ikinci döneminin ilk yılı münasebetiyle yazdığı açık mektupta, ülkesinin virüsle mücadelede zafer yolunda olduğunu söyledi.

Modi, Hindistan’ın “ekonomik canlanma örneği” teşkil edeceğini belirterek, ulustan kararlı davranmalarını istedi. Hindistan Başbakanı, ülkede sokağa çıkma yasağı sırasında işleri kaybeden milyonlarca göçmen işçinin yaşadığı büyük acıyı anladığını da dile getirdi.

Hindistan’da federal hükümetin bu hafta sonu Kovid-19 salgını konusunda yeni yönergeler yayınlanması, en fazla etkilenen bölgelerde sokağa çıkma yasağını uzatması bekleniyor.

Reklam

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here