Meksika’dan gelen sığınma teklifini kabul etti.. Ülkeden ayrıldı

0

Bolivya’nın istifaya zorlanan lideri Evo Morales, Meksika’dan gelen sığınma teklifini kabul ettiğini açıkladı. Morales, Twitter üzerinden ülkeden ayrılma kararını açıkladı ve “Meksika’ya gidiyorum. Bu kardeşlerimizin hayatımızı kurtarmak için gösterdiği hoşgörüye minnettarım.” mesajını paylaştı.

Evo Morales, mesajın devamında, siyasi nedenlerle ülkeden ayrılmanın kendisini üzdüğünü ama “daha güçlü şekilde geri döneceğini” söyledi.

Peru’dan kalkan Meksika devletine ait bir uçağın Morales’i almak için Bolivya’ya gittiği bildiriliyor. Meksika Dışişleri Bakanı da Morales’in Meksika’ya gitmek üzere uçağa bindiğini açıkladı. Latin Amerika’nın en uzun süre görevde kalan ve ilk yerli devlet başkanı olan Evo Morales, 14 yıl Bolivya’yı yönetti.

Morales, Anayasa Mahkemesi’nin devlet başkanlığı süresini kısıtlayan yasada değişiklik yapmasıyla Ekim 2019 seçimlerinde dördüncü defa devlet başkanlığı için yarıştı. Morales seçimi ilk turda kazandığını iddia etse de seçimlere yolsuzluk karıştığını iddia eden muhalefetin büyük tepkisini çekti.

Bolivya’da 20 Ekim’de düzenlenen başkanlık seçimlerinin ardından muhalefet seçimlerde “hile” yapıldığını iddia etmiş ve taraflar karşılıklı olarak destekçilerini sokak gösterilerine çağırmıştı.

Tartışmalı seçim sonuçlarının ardından günlerdir seçimlerin iptal edilmesini ve tekrar seçime gidilmesini isteyen muhalifler, Evo Morales’in tekrar seçim yapılacağı duyurusunun ardından, Morales’in katılmadığı seçimler düzenlenene kadar protestoların devam edeceğini açıklamıştı. Morales, Bolivya Genelkurmay Başkanı Williams Kaliman’ın istifa çağrısının ardından görevi bırakmıştı.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here