Menzilcilerin bakanlıkta kadrolaştığı iddialarına cevap verdi.. Bir tane göstersinler istifa edeyim

0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Menzilcilerin bakanlıkta kadrolaştığı” iddialarına cevap verdi. CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, “İçişleri Bakanlığı bir dönem meğerse FETÖ kuşatmasındaymış. Verdiğiniz rakamlara göre, 38 bin 806 kişi ihraç edilmiş. 5 bin 935 kişiyse görevden uzaklaştırılmış.” dedi.

“Menzilcilerin, İçişleri Bakanlığında kadrolaştığı, atama ve tayin yaptırdığı” yönünde dedikodular olduğunu belirten Öztunç, “İçişleri Bakanı olarak gönül rahatlığıyla ‘Bakanlığımızda herhangi bir tarikat, cemaat yoktur.’ diyebilir misiniz?” diye sordu.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda konuşan Soylu, Öztunç’a “Bir tane göstersinler bakanlığı bırakacağım.” karşılığını verdi. Kurumların yıpratılmaması uyarısında bulunan Soylu, “Beni yıpratın, istediğiniz eleştirileri yapın ama kurumlarımızı yıpratmayın. Yanlış yapıyoruz. Böyle bir şey söz konusu değil.” diye konuştu.

Bütün eleştirileri dinlediğini belirten Soylu, “İstediğiniz eleştiriyi yapın, dinliyorum ama birilerinin çanağına su taşıyorsunuz. Kimin çanağına su taşıdığınızı ben biliyorum ama siz bilmiyorsunuz. İyi niyetli olabilirsiniz ama bir hatırlatmada bulunayım, operasyona gelmeyin. Birileri kurumlarımız üzerinden yeni bir operasyon yapmak istiyor. Buna gelmeyin.” şeklinde konuştu.

Kendisinin, “İçişleri Bakanı Soylu’yu yıpratma gibi bir derdi olmadığını” söyleyen Öztunç, “İddialar var, sizin de bunu cevaplama şansınız olabilir. Gerçekten ‘İçişleri Bakanlığında hiçbir cemaat, tarikat artık yok, olmayacak.’ diyebiliyorsanız ne mutlu size. Bunun için inanın bir milletvekili olarak sizin kadar mutlu olurum.” ifadelerini kullandı.

“FETÖ’den 559 bin 64 kişiye işlem yapıldı”

Emniyet birimlerince Bylock, büfe ankesör, örgüt evi, sınav soruşturmaları gibi değişik başlıklarda operasyonlar icra edildiğini anlatan Soylu, gaybubet, hijyen, ışık evi yapılanması, finans yapılanması gibi pek çok yapılanma alanlarının da çözüldüğünü söyledi.

‘FETÖ’ ile mücadelenin kararlılıkla sürdüğünü dile getiren Soylu, “Bu yıl kasım ayı itibarıyla 559 bin 64 kişiye işlem yapılmış, 261 bin 700 gözaltı, 91 bin 287 tutuklama gerçekleşmiştir. FETÖ ile mücadelede duruşumuz nettir, Bakanlığımızın ve hükümetimizin bu konudaki kararlılığından kesinlikle herhangi bir sapma ve eksiklik söz konusu değildir.” diye konuştu.

Reklam

Süleyman Soylu, 15 Temmuz öncesinde yılda ortalama 45 bin dijital materyalin incelendiğini, 15 Temmuz sonrası 2017’de 420 bin, 2018’de 631 bin, bu yıl da 10 ayda 600 bin 671 materyalin incelendiğini ifade etti. DEAŞ’ı terör örgütü olarak ilan eden ilk ülke olan Türkiye’nin örgütün eylemlerinden en çok zarar gören ülke olduğunu vurgulayan Soylu, şöyle devam etti:

“Ülkemizde DEAŞ tarafından 14 önemli terör saldırısı gerçekleştirilmiş, toplam 304 insanımız şehit olmuş, 1.338 vatandaşımız da yaralanmıştır. DEAŞ’la mücadelesini içeride ve dışarıda samimi ve etkin şekilde ortaya koyan ülkemiz, sadece Fırat Kalkanı Harekatı’nda 3 bin 60 terörist etkisiz hale getirerek, örgütün çöküşünü başlatan ülke olmuştur. Yurt içindeki operasyonlarda da 2016-2019 arasında, toplam 1.058 DEAŞ’lı etkisiz hale getirilmiştir.1 Ocak 2017’den itibaren Türkiye’de tek bir eylem dahi yapamayan DEAŞ terör örgütünün, o da Reina eylemiydi, son iki yılda 5 eylem girişimi önlenmiş, yabancı terörist savaşçı olduğu değerlendirilen 8 bin 922 kişinin de ülkeye girişi engellenmiştir.”

Teröre karşı birlik olunması gerektiğini dile getiren Soylu, Türkiye’nin teröre karşı ortaya koyduğu anlayış ve uygulamaların desteklenmesini istedi. Soylu, “Sınır ötesinde DEAŞ ve PKK/YPG’ye karşı gerçekleştirilen operasyonlar neticesinde 368 bin 217 Suriyeli ülkelerine geri dönmüştür.” bilgisini verdi.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here