Meral Akşener’e bir tavsiye de Kosova’dan…

0

Türkiye’de siyaset sahnesine bir parti daha katıldı. Öncelikle hayırlı olsun demek düşer. İsmi alışılmışın dışında. Ben “en yeni parti” filan olabilir diye düşünüyordum. İnsanlar “yeni” dedikleri zaman gerçekten yeni olacağını düşünüyorlar. Bu “yeni” tanımlaması oldukça yıprandı Türkiye’de. Yeni Türkiye-En Yeni Türkiye-Daha Yenisi Yok-Yepyeni Türkiye. Olmuyor tutmuyor, halk bıktı bu tür algı yönetimlerinden. Ne kadar “yeni” deseniz de halk gerçeği yaşıyor ve gerçek hala “eski”. İsminin İYİ PARTİ olarak seçilmesi, bütün alışılageldik tarzları, kalıpları yıkan, kabul görecek bir seçim. İsmi dolayısı ile tebrik ediyorum.

Gelelim Meral Akşener’e tavsiyelerime:

 1. Meral hanım en önce ve de herşeyden önce, sağlığınızı ön plana alın. Sağlık olmadan siz ve İYİ PARTİ ilerleyemez ve planlarınızı gerçekleştiremezsiniz. İyi bir doktorunuz olsun ve onunla her konuda istişare edin, sağlıkla ilgili. Hem o da yıllar sonra bir kitap yazma fırsatı bulur!
 2. Siz artık eski içişleri bakanı değilsiniz. Siz Türkiye’yi yönetmeye talip bir lider olmak istiyorsunuz. Halen bir organizasyonun başısınız, henüz “lider” değilsiniz. Lider olabilmeniz için 100’lerce fırın ekmek yemeniz lazım. Kolay günlerden geçmediğiniz uzaktan da görülüyor, ama bu yaşadıklarınız şahsi meseleleriniz. Milletiniz veya insanlık için çok zor çalışmalar yapacaksınız ve çok zor kararlar vereceksiniz.
 3. En çok zamanı kendinize ayırın. Her ay en az bir kitap okuyun. Detayları ekibinize bırakın. Ekibinize güvenin ve sorumlulukları yetkilerle bezeyin. Ekibinizle ilişkileriniz son derece demokrat ve liberal bir anlayışla olmalı. Fikirlerini söylemeye fırsat verin, onların fikirlerine değer verin. Ekibinize tecrübelerinizi aktarın ama bunda da aşırıya gitmeyin, unutmayın zaman ve davranış biçimleri değişiyor. Siz sadece “Karar noktalarında” müdahale edin. Hızlı çalışma için ekibinize önceden “direktif” vermeyi unutmayın. Ama sürekli direktif verme alışkanlığı ekibinizi üretici fikirler geliştirme noktasından uzaklaştırır, bunu da unutmayın.
 4. Değişik fikirlerden ve hatta sizi en acımasız eleştirenler dahil, iyi bir arkadaş çevresi edinin. Bunu öyle laf olsun diye yapmayın. Bu insanlar “gerçek” olsunlar. Formal olmasın bu çevreniz. Onlarla pikniğe gidin, kahvaltılı sohbetler yapın, onlar size siz onlara direk telefon açabilin. Onlarla birbirinize isimlerinizle hitabedin. İstişare demek aynı görüşten insanların “lidere itaat tadında” laf olsun sohbetleri değildir. İstişare özellikle “farklı görüşlerdekilerle yapılmalıdır”. Bu tür insanları bulmak zor ama buldukça çevrenize katın. Lütfen farklı coğrafyalardan insanlar da olsun çevrenizde. En çok zamanı bu tür insanlarla geçirin. Sizin gelişiminiz ülkenin gelişimi olacaktır unutmayın.
 5. Değişik coğrafyaları, değişik insanları ve kültürleri, değişik devletleri tanımaya çalışın. Türkiye’de düşman olarak algılanan ülkeleri-devletleri-insanları daha çok tanımaya gayret edin. O ülkelerden mutlaka arkadaşlarınız olsun.
 6. Profesyonelliklere değer verin. Yandaşlara değil. Sizin görüşünüzden olmayan profesyoneller daha değerli olabilir.
 7. Size itiraz edenlere-karşı çıkanlara peşin hükümle bakmayın. Dinleyin, onları anlamaya çalışın, gerçek fikirler onlardadır.
 8. Dalavereci olan, şahsi ikbali peşinde koşan gözlerinden anlaşılır. İnsanların gözlerine bakarak konuşun ve onların gözlerini okumaya çalışın. Dalavericileri ve ikbal peşinde koşanları tesbit ettikçe uygun yöntemlerle çevrenizden uzaklaştırın.
 9. Diğer liderlerle mutlaka temasınız olsun, onlarla sık sık görüşün, fikirlerinizi onlara anlatın, onların fikirlerini dinleyin. Korkmayın iyi fikirler iyi kadrolarca ve ekiplerce hayata geçirilebilir. Taklit de etseler farketmez, ülke kazanır. Hedefiniz iyi bir Türkiye değil mi!
 10. Başkalarına laf yetiştirmeye çalışmayın, siz kendi plan ve projelerinizi konuşun. Aksi halde fark yaratamazsınız. Demogojinin içinde kaybolup gidersiniz. Kötü propagandaları ve negatif algı oluşumunu sadece sizin yaptıklarınız geçersiz kılacaktır.
 11. Dünya ve insanlık için oluşturacağınız vizyon, Türkiye’nin yerini belirleyecek, bu da partinizin dış politika-ekonomik yaklaşımlarınız-sosyal ve kültürel politikalarınız-eğitim politikalarınız-küresel ile işbirliğiniz v.b. bu vizyonunuz etrafında şekillenecek. O nedenle başlangıç düğmesini doğru iliklemeniz gerekir. Straejik hata bütün kurguyu bozar ya da yarı yolda herşey tepetaklak olur. Oluşacak karmaşayı yönetemezsiniz. Parti politikalarına göre, yukarı doğru değerlendirme sistematiği sizi ve Türkiye’yi ikide bir savurur.
 12. Çok yakın 2-3 dostunuz ve sırdaşınız olmalı. Ne olursa olsun yanınızda olacak insanlar. Sizin de başınızı yaslayacağınız omuzlara ihtiyacınız olacak. Konuşmak insani bir konudur. Ama sırlarla dolusunuz, bunları herkesle konuşamazsınız. Bu yükü gerçek dostlar kaldırabilir ancak.
 13. Milletin hiç bir ferdi değersiz değildir. İnsanlara değer verin. Ama değer vermek “bayramlık” olmamalı. Gerçekten onlarla ilgilendiğiniz ve dertlerini payaştığınız onlar tarafından anlaşılmalı. Partide bu konu ile ilgili bir ekip kurmanız yardımcı olabilir. Size ve partinize müracaat eden ulaşabilmeli, siz ve partiniz de ona ulaşabilmelisiniz.
 14. Kadın olmanız çok ciddi avantaj. Ama kadınların en büyük rakibi yine kadınlardır, dikkat edin.
 15. Etrafınızdaki, hatta en yakınınızdaki insanların hırsları olduğunu unutmayın. Arka tarafa gizlenmiş hançerlere dikkat edin. Ayrıca rakiplerinizin de binbir türlü tuzakları olacağını hatırınızdan çıkarmayın. Yıkılmamak için ayaklarınızın sağlam yere basması gerekir. Sağlam yerler sağlam adamlar demektir.
 16. Parti ve devlet için kaliteli insan seçmelisiniz. Seçtikleriniz sizin de imajınıza etki edecek unutmayın.
 17. İktidara gelirseniz kurumsal hareket edin. Tek başınıza herşey olmaya çalışmayın. Bırakın kurumlar işlesin ve gereğini yapsın. Lider en iyisini bilir bakalım o ne diyecek konumuna itmeyin devlet kurumlarını.
 18. Çocukları ve gençleri sevin ve fırsat buldukça onlarla olun. Onların kirlenmemişlikleri sizlerin de kirlenmemenize katkı verecektir.

Benim aklıma gelenler bunlar, siz elbette daha tecrübelisiniz ve daha iyi şeyler düşünürsünüz. Size sadece kuru bir “başarı dilemek” istemedim.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here