Merkez Bankası dünya basınında..

0

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın gece yarısı görevden alınması, dünya basınında geniş yer buldu. Financial Times “TL’deki büyük değer kaybının ardından Erdoğan Merkez Bankası Başkanı’nı tasfiye etti” başlığı ile haberini servis ederken, Bloomberg ise Naci Ağbal’ın daha önce hiç Merkez Bankası’nda çalışmadığına dikkat çekti.

‘TL’deki büyük değer kaybının ardından Erdoğan Merkez Bankası Başkanı’nı tasfiye etti’ başlığını Financial Times, TL’nin bu yıl dolar karşısındaki değer kaybının yüzde 30’u aştığını belirterek, Uysal’ın normal görev süresinin 4 yıl olduğunu ancak 16 ayda görevden alındığını, kararla ilgili herhangi bir gerekçenin açıklanmadığını ifade etti.

Erdoğan’ın çift haneli enflasyona rağmen ekonomik büyümeyi teşvik için faizlerin düşük tutulmasını istediğini, Uysal’ın da TL’deki değer kaybına rağmen faizleri düşük tutmasının yatırımcılar tarafından eleştirilip ‘Erdoğan’a verilen taviz’ olarak görüldüğünü belirten Financial Times, Uysal döneminde politika faizinin bir yılda yüzde 24’ten yüzde 8,5’a düşürüldüğüne, Eylül 2020’de ise TL’deki sert düşüşün ardından 200 baz puan yükselttiğine, fakat daha sonra politika faizi yerine diğer araçlarla sıkılaştırmaya gidildiğini vurguladı.

Financial Times, Uysal’ın selefi Murat Çetinkaya’nın da faizleri düşürmediği gerekçesiyle Temmuz 2019’da yine Cumhurbaşkanı kararı ile görevden alındığı hatırlattı ve şu ifadeleri kullandı: “Son kovma kararı, normalde bağımsız olan merkez bankasındaki para politikasına Erdoğan’ın müdahalesiyle ilgili kaygıları muhtemelen artıracaktır.”

Daha önce hiç Merkez Bankası’nda çalışmadı

loomberg de Uysal’ın yerine göreve atanan Naci Ağbal’ın geçmişte Maliye Bakanlığı yaptığını ancak daha önce hiç TCMB’de görev almadığını yazdı. TL’de haftalardır devam eden değer kaybının ardından Uysal’ın görevden alındığını belirten Bloomberg, Uysal’ın görevde sadece bir yıldan biraz fazla kalabildiğine işaret etti.

Haberde “Uysal Ağustos ayından bu yana faiz artışı ve arka kapı adımlarıyla borçlanma maliyetlerini artırıyordu ama TL için yeterli desteği sağlamakta ya da enflasyonu dizginlemekte başarısız oldu. Hedef yüzde 5 iken enflasyon çift hanelerde geziniyor” ifadeleri kullandı.

Ağbal’ın TL’yi istikrara kavuşturmak konusundaki yatırımcı beklentileriyle Erdoğan’ın talepleri arasında denge kurmak gibi rahatsız bir pozisyonda kalacağını belirten Bloomberg, Erdoğan’ın “Faiz sebep enflasyon neticedir” inancına sahip olduğunu ancak dünya genelinde merkez bankacıların çoğunun fikrinin aksi yönde olduğunu kaydetti.

Önceki başkanın faizleri indirmek konusunda Erdoğan’ın isteklerini yerine getirmediği gerekçesiyle görevden alındığını hatırlatan Bloomberg, Uysal’un 9 toplantıda toplamda 1575 baz puan faiz indirdiğini ve Türkiye’yi dünyada enflasyondan arındırılmış borçlanma maliyetinde dünyada en düşük seviyedeki ülkeler arasına soktuğunu vurguladı.

Kaynak: Karar

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here