Metallica Sekiz Sene Sonra Yeni Albüm Çıkardı

0

Dün tüm dünyada aynı anda, Metallica‘nın yeni albümü Hardwired to Self-Destruct albümü sevenleriyle buluştu. CD formatında almak isteyenleri her diskte beş şarkı olmak üzere iki disklik bir albüm bekliyor.

hardwired

Albüm piyasaya çıkmadan önce üç şarkısı efsane grup tarafından YouTube‘da yayınlanmıştı. Piyasaya çıktığı gün ise albümdeki tüm şarkılar, klipleri ile birlikte YouTube’a yüklendi. Bunun sebebi, albümü almaktansa şarkıları internet üzerinden dinleyecek insanlardan grubun YouTube aracılığıyla tıklama başına para kazanacak olması.

Artık neredeyse her müzisyen bu yönteme başvuruyor, çünkü müzik korsancılığının önüne geçmek mümkün değil. Bu yüzden korsanı engellemektense, müzisyenler; korsana alternatif olacak, dinleyiciye yük bindirmeden ancak emeklerinin de karşılığını maddi olarak alabilecekleri bu yönteme başvuruyorlar.

YouTube, müzisyenlerin eserleri vasıtasıyla elde ettikleri reklam gelirlerinin bir bölümünü eser sahibine veriyor. Bu sayede hem dinleyiciye maliyet yükü binmiyor, hem eser sahipleri kazanıyor, hem de YouTube reklam geliri elde etmiş oluyor.

Metallica’nın yeni albümünü dinlemek için aşağıdaki videolara tıklayabilirsiniz. Şarkılar albümdeki sıraya göre dizilmiştir.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here