Metin Gürcan’ın DEVA Partisi’ne yapılan bir iç siyasi operasyonun kurbanı olma olasılığını gündeme taşıdı..

0

Emekli Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan Demokrasi ve Atılım Partisi kurucu üyesi Metin Gürcan’ın, “siyasal ve askeri casusluk” suçundan tutuklanmasını değerlendirdi.

Twitter hesabından yazan Bilgiç, şu görüşleri dile getirdi: “Metin Gürcan olayına diplomatik bakış: DEVA Partisi Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Sayın Mustafa Yeneroğlu, Metin Gürcan ile ilgili tutuklama kararının hukuki gerekçelerden yoksun olduğunu açıkladı. Dosyayı bildiği ve iyi bir hukukçu olduğu için onun bu değerlendirmesi önemli.

Çok sayıda ülkede görev yapmış bir diplomat olarak ben de şunları söyleyebilirim: Diplomatların görev yaptıkları ülkelerde siyasetçilerle, akademisyenlerle, iş insanlarıyla ve gazetecilerle görüşmeleri, görüş almaları, hatta lobi faaliyetleri yürütmeleri olağandır. Hatta diplomatın makbul olanları masa başında gazete haberleriyle kendisini sınırlayıp iş yapan değil, bu tür görüşmelerle çözünürlüğü yüksek siyasi, ekonomik ve diplomatik fotoğraflar çekebilenlerdir.

Espiyonaj faaliyeti ise diplomatik kapsamda değerlendirilemez. Metin Gürcan hakkında tutuklanmasını gerektiren ciddi bir şüphe varsa, yani ortada bir casusluk faaliyeti varsa, espiyonaj dolayısıyla basın haberlerine yansıyan İspanyol ve İtalyan diplomatlarının da derhal Persona Non Grata ilan edilmeleri gerekirdi.

Dışişleri Bakanlığı’mızdan bu yönde bir açıklama, ilgili Büyükelçilerin Bakanlığa çağrılması gibi bir tutum şu ana kadar ben görmedim. Belki de yargılama sonucu bekleniyordur. O zaman da şu sorular akla gelir: Yabancı diplomatlar için işlettiğiniz masumiyet karinesini, neden kendi vatandaşınızdan esirgiyorsunuz? Örneğin, neden tutuksuz yargılamıyorsunuz?

Bunların ikna edici bir biçimde aydınlığa kavuşturulmaması şu olasılıkları gündeme getirir: Öyleyse Metin Gürcan, DEVA Partisi’ne yapılan bir iç siyasi operasyonun kurbanıdır. Dışişleri Bakanlığı ile dış ilişkilerimizi etkileyecek bu konuda zamanında ve gerekli eşgüdüm yapılmamıştır.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here