Michael Jordan’ın ayakkabısı 4,8 milyon liraya satıldı..

0

Amerikan Basketbol Ligi NBA’in “gelmiş geçmiş en iyi oyuncusu” olarak kabul edilen Michael Jordan’a ait bir çift spor ayakkabı, yapılan açık artırmada 615 bin dolara (480 bin TL) alıcı bularak rekor kırdı. Jordan’a ait başka bir çift spor ayakkabı geçtiğimiz mayıs ayında yapılan müzayedede 560 bin dolara satılmıştı.

New York merkezli Christie’s Müzayede Evi’nde koleksiyonerlere sunulan ayakkabı, Jordan tarafından Chicago Bulls forması altında 1985 yılında İtalya’daki bir gösteri maçında giyilmişti. Jordan bu maçtaki bir smacında potaya sert bir şekilde vurunca panyanın camı patlamış ve müsabaka bir süreliğine durmuştu.

48 numara olan Air Jordan 1 Highs’1 model ayakkabıyla ünlü basketbolcu söz konusu maçta 30 sayı atmıştı. Satış fiyatıyla rekor kıran ayakkabı daha önceki 560 bin dolarlık rekor bedeli geçse de, 650-850 bin dolar arası düşünülen müzayede tahmin rakamlarının altında kaldı.

Christie’s Müzayede Evi satış görevlilerinden Caitlin Donovan, “Bu ayakkabının arka tarafında orijinal bir parça bulunuyor. Ayrıca Jordan’ın smacı sonrası parke üzerine dağılan cam parçalarından biri de ayakkabının tabanına sıkışmış durumda.” diye konuştu.

Şu anda bir iş insanı olan 57 yaşındaki Michael Jordan 1.6 milyar dolarlık servetiyle, spor camiasından gelen dünyadaki en zengin isim konumunda bulunuyor. Jordan’ın hayatını anlatan ESPN / Netflix ortak yapımı “The Last Dance” belgeseli, dünya çapında ünlü basketbolcuya ait eşyalara olan ilgiyi artırmış durumda.

Müzayede görevlileri zengin koleksiyoncuların 80’li yıllarda üretilen ve ünlü isimler tarafından bir dönem giyilmiş sade ve basit yapıdaki spor ayakkabılara oldukça talep olduğunu söylüyor.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here