Millet, adaleti sosyal medya üzerinden sağlamaya çalışıyor.. Twitter adliye koridorlarına döndü

0

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, düzenlediği basın toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi. “Biden’ın aylar önce yaptığı konuşma gündeme geldi. Biz, en sert şekilde kınadık.” diyen Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Biz, Amerika gibi 200 yıllık geçmişe sahip değiliz. Köklü bir geçmişin temsilcisi olan ülkemiz, Biden konusunda çelişkili manzarayla karşı karşıya kalmıştır. Bunca olay yaşandı; 15 Temmuzları gördük, Irak’ın, Suriye’nin hâli ortada! Ama siz, hâlâ Amerika’yı dost olarak görüyorsunuz. Her ne hikmetse, Trump ile Erdoğan’ın iyi bir münasebeti var. Biz, Amerika’nın bütün taleplerini yerine getiriyoruz; onlar, bizim taleplerimizi gözardı ediyor.

Kimsenin Türkiye’yi bir müstemleke ülkesi gibi görmeye hakkı yok. Geçmişte Trump’ın yazdığı hakaret dolu mektuba bile doğru dürüst bir tavır sergileyemedik. Böyle bir tavır Türkiye’yi mahcup duruma düşürür ve düşürdü de üzülerek ifade ediyorum. Şimdi bunun üzerine Türkiye’de içeride sanki kahramanlık yapmışlar gibi bir politika izliyoruz havasını oluşturmaya çalışmak akıllara ziyan. Burada iktidarın, bütün muhalefeti de kucaklayarak, ‘Biz kendi içimizde birtakım problemlerimizi müzakere edebiliriz ama afedersiniz size halt etmek düşer.’ demesi icap ederdi.

Önce Ak Parti’nin iktidara geldiği tarihteki Ortadoğu’ya bakın; bir de şimdiki Ortadoğu’nun haline bakın. Kendi aralarında kavgalı olan Rusya ile Amerika, bizim karşımızda birleşiyorsa; bu beceriksizliğin göstergesidir.

Ülkemizin en büyük problemi adalettir. Adalet mülkün temelidir, mülk ise; devlettir. Temeli sağlam olmayan bir devlet, ayakta duramaz. Bir ülke düşünün ki; millet, adaleti sosyal medya üzerinden sağlamaya çalışsın! Her gün Twitter’da bir suçlunun yakalanıp, ceza alabilmesi için kampanyalar düzenlenir hale geldi. Twitter, adeta adliye koridorlarına döndü. Çok açık bir şekilde söylemek istiyorum; bir ülkede adalet sosyal medya üzerinden sağlanmaya çalışılıyorsa o ülkede adalet yok demektir. Adaletin olmadığı yerde ise zulüm var demektir. İktidarın, adaletten bahsetmesine gerek yok; uygulamasına ihtiyaç var.

Doğalgaz kaynağı bulmak marifet değil; marifet, o kaynağı milletin hizmetine sunmaktır. İnşaallah böyle olur. Edirne’nin Ezine Peyniri, Kayseri’nin Çömlek Peyniri, Konya’da Küflü Peynir, Diyarbakır’da Örgülü Peynir, Van’da Otlu Peynir, İzmir’in Tulumu bitti ve şimdi de Venezuela’dan peynir getireceğiz! Allah akıl, fikir versin. Tarımı ve hayvancılığı her alanda öldüren, hayvan ithal eden, buğday ithal eden bu iktidar; şimdi de peynir üreticisini hedefe koymuş gözüküyor.

Tarihi olayları, bir kutuplaştırma aracına dönüştürmek kimseye fayda sağlamaz. Bu tarih, hepimizin tarihidir; Malazgirt de bizimdir, 30 Ağustos da. Bu anlayışa ne kadar sahip çıkarsak; bu ülkede birlik ve beraberliği o kadar koruyabiliriz.”

Giresun’da yaşanan sel felaketi sonrasında ortaya çıkan tablonun milleti derinden üzdüğünü belirten Karamollaoğlu, şöyle devam etti:

“Bilmeliyiz ki bu felaketler bir sonuçtur, bir şeyin başlangıcı değil. Neyin sonucu? Doğayı betona kurban etmenin sonucu. ‘Şehrin silüeti bozuldu.’ diyorlar. Eğer siz doğanın silüetini bozarsınız, elbette ki bu felaketlerle karşı karşıya kalırsınız. Sadece şehrin değil doğanın silüetini bozuyorsunuz. Böyle bir felaketle karşı karşıya kalmamak için 3 madde halinde önerilerimi arz etmek istiyorum. Betonlaşma zihniyetinden mutlaka ülkemiz kurtarılmalıdır. İmar izinlerinde çevre faktörü dikkate alınmalı, dere yataklarına bina yapılmasına izin verilmemelidir. HES’ler yani hidroelektrik santrallerin bu bölgede doğaya yaptığı tahribatı gidermek için gerekli tedbirler alınmalıdır.”

Karamollaoğlu, Adana’nın Kozan ilçesindeki orman yangınıyla ilgili süreci yakından takip ettiklerini anlatarak, Kozan halkına geçmiş olsun dileklerini iletti.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here