Milli Eğitim Şûrası, 7 yıl aradan sonra toplanıyor..

0

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) en yüksek danışma kurulu olan Milli Eğitim Şûrası, 7 yıl aradan sonra toplanıyor. En son 2-6 Aralık 2014’te toplanan Şûra kapsamında, çalışma grupları 26 farklı yerde hazırlık toplantıları yapacak.

Türk milli eğitim sistemini geliştirmek, niteliğini yükseltmek için eğitim ve öğretimle ilgili konuları inceleyip tavsiye kararları hazırlayan Milli Eğitim Şûrası, 7 yıl aranın ardından Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in başkanlığında toplanacak.

MEB’den yapılan açıklamaya göre; TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı ve üyeleri ile Milli Eğitim Bakanlığı bakan yardımcıları ve merkez teşkilatı birim amirlerinin “tabii üye” sıfatıyla katılacağı Şûra’ya, bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, üniversiteler ile yurt içi ve yurt dışından meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, özel sektör, basın ve yayın kuruluşları, öğrenci ve veli temsilcileri ile eğitim alanında şûra konularıyla ilgili çalışmalarıyla tanınmış uzmanlar davet edilecek. MEB açıklamasında Şura’nın tarihine ilişkin bilgi verilmedi.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, uzun bir aradan sonra Milli Eğitim Şûrası’nı yeniden toplamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek “20. Milli Eğitim Şûrası’nın başlığı, ‘Eğitimde Fırsat Eşitliği’ olacak. Şûrada üç ana konuda özel ihtisas komisyonu kurulacak. Bu konular, ‘Temel Eğitimde Fırsat Eşitliği’, ‘Mesleki Eğitimin İyileştirilmesi’ ve ‘Öğretmenlerin Mesleki Gelişimi’ olacak” dedi.

Şûra kapsamında oluşturulacak özel ihtisas komisyonları dışında okul öncesi eğitimden üniversite giriş sistemine kadar muhtelif konulara ilişkin çalışma gruplarının da oluşturulacağını aktaran Bakan Özer, şu bilgileri verdi:

“Şûranın temsiliyetini artırmak için tüm illerden katılımcılar seçilecek ve 26 farklı yerde bölgesel toplantılar düzenlenip hazırlık raporları düzenlenecek. Şûra kapsamında hazırlanacak özel ihtisas komisyonu raporları, Şûra üyelerine önceden gönderilecek. Bildiğiniz gibi Şûra kararları, toplantıya katılan üyelerin oy çokluğuyla alınıyor ve kararlar, Bakan oluru ile Tebliğler Dergisi’nde yayınlanıyor. 20. Milli Eğitim Şûrası, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde gerçekleşecek. Sayın Cumhurbaşkanımıza desteklerinden dolayı şükranlarımı arz ediyorum.”

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here