Milli Görüş hareketinin kurucularından Süleyman Arif Emre vefat etti..

0

Necmettin Erbakan ile birlikte Milli Görüş Hareketi’nin temellerini atan ve Milli Görüş’ün ilk partisi Milli Nizam Partisi’nin programını hazırlayan şair, siyaset ve devlet adamı Süleyman Arif Emre, 96 yaşında hayatını kaybetti. Emre, Erbakan’ın yakın çalışma arkadaşlarındandı.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ise şu mesajı paylaştı: “Milli Nizam Partisi kurucu genel başkanı, Milli Görüş hareketimizin çok kıymetli gönül insanı Süleyman Arif Emre ağabeyin vefatını büyük bir teessür ile öğrenmiş bulunmaktayım. Merhuma Allah’tan rahmet diliyor, ailesine ve sevenlerine sabr-ı cemil niyaz ediyorum.”

Süleyman Arif Emre, 1923 yılında Adıyaman’ın Besni ilçesinde dünyaya geldi. Lise tahsilini Ankara Gazi Lisesinde tamamlayan Emre, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1944’de mezun oldu. 1940’lı yıllarda Ankara Defterdarlığı, İçişleri Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığında çeşitli görevlerde bulundu.

Ankara ve Adıyaman’da serbest avukatlık yapan Süleymen Arif Emre, 1956 yılında Hürriyet Partisi’nde ilk siyaset hayatına başladı. Daha sonra 1961 yılında memleketi Adıyaman’da Yeni Türkiye Partisi’ni kurdu ve 5 dönem vekillik yaptı.

Siyasetçi kimliğinin yanı sıra güçlü bir şair olan Süleyman Arif Emre’nin hece ve aruz vezni ile yazılmış, dergilerde pek azı yer alan ve kitap hâline getirilmemiş 200 civarında şiiri bulunuyor. Hatıralarını topladığı “Siyasette 35 Yıl” adlı üç ciltlik basılı eseri de var.

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here