Milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan rejimin iki numarası öldü..

0

Güneydoğu Asya ülkesi Kamboçya’yı 1975-1979 yılları arasında yöneten ve milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan komünist Kızıl Kmerler rejiminin ‘iki numarası’ Nuon Chea, 93 yaşında hapishanede öldü.

Kamboçya’daki Birleşmiş Milletler destekli soykırım mahkemesinden yapılan açıklamaya göre, geçen yıl kasımda soykırım suçundan ömür boyu hapse mahkum edilen Chea, hapishanede hayatını kaybetti.

Kızıl Kmerler’in lideri Pol Pot’un sağ kolu ve rejimin baş kuramcısı olarak tanınan Nuon Chea, hakkındaki suçlamaları hiçbir zaman kabul etmeyerek, kendisinin ve yoldaşlarının kötü insanlar olmadığını savunmuştu. Kamboçya’da Kızıl Kmerler komünist rejiminin tarımda kolektifleştirme uygulamaları, ekonomik çöküntü ve kıtlığa yol açmış, ülkede binlerce siyasi muhalif ve eski rejimin izi olarak görülen eğitimli kişiler çalışma kamplarına gönderilmişti.

Rejimin 4 yıllık iktidarında ülke nüfusunun çeyreğini oluşturan en az 1,7 milyon kişi açlık, işkence, çalışma kamplarındaki hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmiş, bir kısmı da toplu olarak katledilmişti. Soykırım suçlamalarını incelemek için 2011 yılında kurulan mahkeme, dönemin liderlerinden Khieu Samphan ve Noun Chea ömür boyu hapse mahkum etmişti. Mahkeme geçtiğimiz yıl verdiği kararda da Chea’nın soykırım suçu işlediğine hükmetmişti.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Please enter your comment!
Please enter your name here